Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Bylinky pri kašli: suchý vs. vlhký kašeľ

od | jan 11, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Bylinky dokážu byť nápomocné aj pri kašli. Kašeľ sprevádza mnohé ochorenia dýchacích ciest, najmä tie sezónne. Ktoré bylinky sú tie naj na liečbu nepríjemného kašľa?

Pár slov o kašli

Známa poučka hovorí, že kašeľ je obranná reakcia organizmu na podráždenie dýchacích ciest.

Dýchacie cesty sú vystlané riasinkovým epitelom. Jeho úlohou je produkovať malé množstvo hlienu na zachytávanie nečistôt. No ak sa v dýchacích cestách usídlia vírusy či baktérie, tvorba hlienu stúpa. Hlien sa tak stane prekážkou. Následkom toho sa telo snaží hlien prirodzene odstrániť vykašľaním.

Nie je kašeľ ako kašeľ

  • Priebeh kašľa pri nachladnutí má obvykle dve fázy. Najskôr je to suchý, dráždivý kašeľ. Nepríjemné, často sa opakujúce záchvaty vedia prvé dni poriadne potrápiť, najmä v noci. Kašeľ je suchý, bez vykašliavania hlienu. Tento druh kašľa je dobré tlmiť.
  • Ďalšou fázou je vlhký – produktívny kašeľ. Pri ňom sa už uvoľnujú hlieny a telo sa tak zbavuje choroboplodných zárodkov. Ak by hlien dlhodobo ostával v dýchacích cestách, bol by živnou pôdou pre baktérie. V prípade vlhkého kašľa je vhodné podporovať vykašliavanie. Namieste je užívanie prípravkov, alebo byliniek, ktoré hlien riedia a pomáhajú ho odvádzať z dýchacích ciest.

Pri kašli je dôležité zvýšiť príjem tekutín, čím sa hlien riedi.

kašeľ bylinky
Kašeľ dokáže niekedy pekne potrápiť

Pozor na kombinácie!

Všeobecne platí, že nikdy nekombinuj prípravky na riedenie hlienov a podporu vykašliavania (používané pri vlhkom kašli), s prípravkami potlačujúce kašeľ (používané pri suchom kašli).

Prečo? Preto, lebo by mohlo dôjsť k hromadeniu hlienu v dolných dýchacích cestách. Následkom toho by došlo k zhoršeniu stavu.

Aké bylinky pomáhajú pri kašli?

Použitie byliniek pri kašli má svoje výhody. Často pomáhajú na suchý aj vlhký kašeľ zároveň. Bylinky obsahujú sliz, silice a saponíny, ktoré obalia sliznicu dýchacích ciest ochrannou vrstvou. Zmierňujú dráždenie na kašeľ, pomáhajú nariediť hlien a zároveň podporujú vykašliavanie.

bylinky
Hlieny treba riediť dostatočným nožstvom tekutín
  • Starý známy podbeľ je ideálny najmä pri suchom kašli. Čaj z neho chráni sliznicu dýchacích ciest, zároveň podporuje vykašliavanie. Je vhodný pri zápale priedušiek aj astme.
  • Skorocel bol v minulosti považovaný za zázračnú rastlinu. Uľahčuje vykašliavanie a uvoľňuje hlieny z dýchacích ciest. Je súčasťou mnohých sirupov a čajov na nachladnutie a odkašliavanie.
  • Tymián je jednou z najúčinnejších bylín na kašeľ. Tymián bol v minulosti známy ako „penicilín chudobných“, lebo má silné antibiotické účinky. Tlmí dráždenie na kašeľ a zrieďuje hlieny.
  • Svojimi účinkami je tymiánu podobná materina dúška. Osvedčuje sa pri suchom kašli, ale aj pri zápale priedušiek. Veľmi často je spolu s tymiánom súčasťou čajových zmesí na kašeľ. Pomáha tiež liečiť chronický kašeľ.
  • Hlieny napomáha rozpúšťať lipový kvet. Zmierňuje dráždivý kašeľ aj horúčku a je skvelým pomocníkom na vypotenie. Lipový čaj sa pije pri prechladnutí, kašli, zahlienení dýchacích ciest, alebo pri problémoch s prieduškami.
  • Čaj pripravený z kvetov bazy čiernej zmierňuje kašeľ a pomáha pri nachladnutí.
  • Lišajník islandský (pľuzgierka) pomáha tíšiť dráždenie na kašeľ. Zvlhčuje a chráni sliznicu dýchacích ciest.
  • Slez maurský obsahuje mnoho slizových látok. Pomáha tak hojiť podráždenú sliznicu dýchacích ciest. Rozpúšťa hlieny a je dobrým pomocníkom pri liečbe suchého kašľa.
tymián
Tymián je jedna z najúčinnejších byliniek pri kašli

Domáci babský recept robí divy!

Skvelým domácim prostriedkom na kašeľ je olejový obklad. Jeho použitie je ideálne najmä počas spánku. Pomôže pri dráždivom kašli, pri zápale priedušiek a zároveň pomáha telu uvoľnovať hlieny. Toto mám veru osobne odskúšané a nie iba na sebe. Recept zaberá aj u malých detí.

Potrebuješ k tomu kus vaty, kúsok gázy (nemusí byť), teplý rastlinný olej alebo husaciu masť. Na prichytenie obkladu elastický obväz, alebo leukoplast. Dobre ti poslúži bavlnená vreckovka, prípadne bavlnená plienka, alebo aspoň kúsok látky (aby si si nezašpinil/a oblečenie.)

Vatu rozprestri v tvare obdĺžnika a obaľ ju do gázy. Ak nemáš doma gázu, nič sa nedeje, pôjde to aj bez nej. Gázu používam preto, aby na tele vata nešteklila, prípadne aby tam neostali prilepené kúsky olejovej vaty. Pokvapkaj pripravenú vatu teplým olejom (alebo roztopenou husacou masťou). S olejom to nepreháňaj, postačí 1 lyžica. Prilož teplý obklad na hrudník na oblasť pľúc. Prekry to poskladanou vreckovkou, plienkou, alebo aspoň čistou utierkou. Pripevni obklad obväzom, alebo leukoplastom, tak aby ti to bolo príjemné. Obväz by ťa nemal tlačiť, ani nijako obmädzovať. Mal by však obklad držať na správnom mieste.

Obklad si môžeš ponechať aj celú noc, no minimálne 2 hodinky.

TIP: Počas chladných dní je namieste dbať najmä na prevenciu sezónnych ochorení. A veru ide to aj prírodnou cestou. Ak chceš vedieť ako na to, prečítaj si niečo o bylinkách pre pevné zdravie počas zimy.

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: baza čierna // lipa // materina dúška // pľuzgierka // podbeľ // skorocel // slez // tymián

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Odoberaj newsletter od Valacha

Tradície žijú v každom z nás. Valach ti ich pomôže prebudiť. Články plné zaujímavých tém, tradičných receptov, súťaže a novinky. To všetko v tvojej emailovej schránke.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!