Nechtík – nenáročná letnička, ktorá skrášľuje záhony a záhradky celé leto. Žiarivé kvety ľudia s obľubou pestovali v stredoveku a pestujú dodnes. Rastlina má svoje opodstatnené miesto v ľudovom liečiteľstve zvnútra i zvonku.
Nechtíkový zápar údajne dokáže nájsť zápal v tele a následne ho vylieči.
Nechtík – kalendár matky prírody
Nechtík – latinsky Calendula, názov odvodený od calendarium (kalendár). Prečo práve kalendár? Nuž údajne preto, lebo otváraním a zatváraním svojich súkvetí „počíta dni“. Nechtíku sa v minulosti pripisovala moc zabrániť zlým silám vojsť do domu.
Obľúbená letnička pochádza z južnej Európy
Nechtík je jednoročná rastlina, teda letnička. Kvitne od júna do októbra žiarivo – žlto až oranžovo. Dorastá do výšky 30 až 50 cm. Pochádza z južnej Európy. Výhodou rastliny je, že ju nenapadajú škodce a choroby. S obľubou ho využíva kozmetický priemysel pre jeho priaznivé účinky na pokožku.
Nechtík v sebe nesie liečivú silu
Liečivej sile nechtíka dôverovali rôzni liečitelia ako Hildegarda z Bingenu, Sebastián Kneipp, či Mária Trebenová. Rastlina v sebe spája priaznivé účinky pre telo zvnútra i zvonku.
- Rastlina vo forme čaju patrí do skupiny prírodných antibiotík. Chráni nielen pred baktériami, ale aj vírusmi a kvasinkami.
- Čaj z nechtíka pomáha zlepšovať trávenie. Priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník aj obličky.
- Nechtík upokojuje a mierne znižuje krvný tlak.
- Chráni telové bunky pred poškodením – je skvelým antioxidantom.
- Odvar je prírodným kloktadlo pri zápale ďasien a krku. Napomáha pri paradentóze.
- Nechtíkový kúpeľ priaznivo pôsobí pri kvasinkových chorobách ženských reprodukčných orgánov. Prehľad najznámejších ženských bylín nájdeš TU.
- Odvar a masť z nechtíka sú vhodné na poranenú kožu, popáleniny a plesne. Priaznivo vplývajú na kŕčové žily, jazvy, ekzémy aj akné.
- Vyrážky, odreniny, preležaniny, či štípance od hmyzu … Aj pri nich je nechtík dobrým pomocníkom.
Nechtík je dobre znášaný. Môžeš ho užívať bez obmedzenia.
Ako nechtík použiť?
Rastlinku možno použiť v rôznej forme.
- Nechtíková masť – azda najznámejší prostriedkom prírodnej medicíny. Pripraviť si ju môžeš aj doma. 4 plné hrste nechtíka (kvety) nadrobno porež. 500 g bravčovej masti zohrej vo vodnom kúpeli. Do horúcej masti vlož narezaný nechtík. Nechaj vzkypieť, premiešaj a odstav zo sporáka. Masť prefiltruj cez gázu do uzatvárateľnej fľaše. Môžeš pridať k masti pár kvapiek esenciálneho oleja. Dobre ju rozvonia levanduľový, či pomarančový.
- Nechtíkovú tinktúru môžeš použiť zvnútra na podporu imunity, zníženie tlaku, tráviace problémy. Zvonka je nápomocná ako kloktadlo na pomliaždeniny, vredy, popáleniny či pooperačné rany.
- Nechtíkový olej má pri vonkajšom použití silnejšie účinky ako masť. Čerstvé kvety natlač do dobre umytého pohára do plna a zalej olejom (napríklad olivovým, slnečnicovým, mandľovým). Pohár uzavri a polož na okennú dosku na 2 týždne. Občas pohárom potras. Po dvoch týždňoch olej preceď do čistej nádobky.
- Nechtíkový zápar je najjednoduchší na prípravu. Zmiešaj 1 kopcovitej lyžičky nechtíka a zalej štvrť litrom vriacej vody.
Obrázky: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov