Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Hliva – “božský kvet” oplýva množstvom liečivých účinkov

od | aug 25, 2020 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Hliva je huba pomerne známa svojimi liečivými účinkami. Lekári tradičnej čínskej medicíny ju nazvali priam poeticky – „božský kvet“. Čínska medicína využíva jej vlastnosti už vyše dvetisíc rokov.

Hliva ustricová, známa aj ako hlivec, hlivka, buková hliva, openka má variabilnú škálu pomenovaní. Stále však ide o tú istú liečivú hubu. V starej Číne počas dynastie Song ju ľudia často dávali ako darček svojim priateľom a rodine. Bola považovaná za veľmi cennú látku. V obchode fungovala ako výmenné platidlo. Hliva ustricová je veľmi uznávaná a štatisticky najpredávanejšia huba vo svete.

Hliva – jedinečná kombinácia zdraviu prospešných látok

Hliva patrí medzi tzv. drevokazné huby – všetky životne dôležité látky prijíma zo zelených organizmov, v tomto prípade z kmeňov stromov.

Človek je tvor vynaliezavý a ani v prípade hlivy nezaprel svoju inteligenciu a snažil sa vyťažiť aj z tejto unikátnej huby maximum. Hliva sa pre potreby ďalšieho spracovania a výroby rôznych preparátov pestuje celoročne v prísne kontrolovaných podmienkach.

Hliva obsahuje veľa vlákniny, sacharidov aj bielkovín. Je bohatá na esenciálne aminokyseliny, vitamíny B1, B2, B3, B5, B7 a C. Jej súčasťou sú minerály ako vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, selén, zinok aj sodík.

Hliva má aj mnoho vzácnych látok – glukány, glykoproteíny, lektín, lovastatín, ostreolyzín a tiež množstvo enzýmov.

hliva ustricová

Hliva – zoznám sa s jej účinkami:

TOP 1 v posilňovaní imunity a liečbe zápalov

Už spomínaný betaglukán je látkou, ktorá aktivuje imunitný systém. Aktivuje makrofágy – bunky tvoriace prvú obrannú líniu tela. Pohlcujú a zneškodňujú choroboplodné mikroorganizmy a poškodené bunky vyvolávajúce infekcie, alergie aj nádorové bujnenie.

Glukány sa využívajú aj na prevenciu a liečbu bakteriálnych, aj vírusových ochorení. Sú šetrné, nepoškodzujú organizmus a nemajú negatívne vedľajšie účinky.

Polysacharidy obsiahnuté v hlive napomáhajú hojeniu chronických infekcií a zápalov. Hlivu môžu jesť aj diabetici, celiatici, budúce i dojčiace mamičky.

Hliva znižuje oxidačný stres

Oxidačný stres je akýmsi „novodobým“ pojmom. O čo teda ide? Žijeme v prostredí, kde je všade prítomný kyslík. V našom tele prirodzene vznikajú reaktívne kyslíkové častice. Ich zvýšená prítomnosť v organizme spôsobuje oxidačný stres, ktorý je príčinou mnohých vážnych ochorení vrátane rakoviny.

Extrakt z hlivy, betakarotén a vitamíny C a E výrazne znižujú oxidačný stres, poškodenie orgánov aj riziko rozvoja nádorových ochorení. Lektín v hlive prispieva k zastaveniu delenia rakovinotvorných buniek.

hliva-huba

Chráni srdce a cievy

V hlive sa nachádza lovostatín, ktorý priaznivo pôsobí na hladinu tukov v krvi. Spolu s vlákninou znižuje hladinu celkového i „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Znižuje tak riziko rozvoja srdcových a cievnych chorôb. Znižuje hladinu krvného cukru a reguluje krvný tlak.

Je prírodným prostriedkom pre krásnu pleť aj postavu

Antioxidačné účinky hlivy majú aj ďalší pozitívny efekt. Pomáhajú omladzovať a regenerovať pokožku, chrániť ju pred UV žiarením. Hliva urýchľuje liečbu rôznych ekzémov, vyrážok, herpesov a bradavíc

Hliva ustricová je tiež prebiotikum. Obsahuje inulín – nestráviteľnú vlákninu, ktorá je potravou pre užitočné probiotické baktérie v hrubom čreve. Dobrou správou je, že pravidelná konzumácia hlivy napomáha znižovať celkový objem telesného tuku.

Ako hlivu konzumovať?

Výhodou huby je jej neutrálna chuť a variabilita. Vzácny betaglukán je veľmi stabilná látka a tak jeho výživné vlastnosti nezničia varením, ani smažením. Hlivu môžeš pridať k mäsu, či k ryži. Pripraviť si z nej výživnú polievku, alebo jemnú smotanovú omáčku. Jej chuť nemá čo pokaziť.

Pre pravidelné doplnenie účinných látok je jednoduchšie hlivu užívať ako výživový doplnok.

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: glukány // hliva // TOPVET

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!