Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Kostihoj lekársky – jedinečná rastlina na rany a zranenia každého druhu

od | okt 12, 2018 | Bylinky | 0 komentárov

Kostihoj lekársky – nenahraditeľná rastlina, ktorou príroda ľudstvo obdarila. Jej účinky sú zjavné už zo samotného názvu.

Kostihoj lekársky – Symphytum officinale L. – vytrvalá bylina s kopijovitými, drsnými listami. Zdobia ju ružové, svetlofialové, zriedka biele kvety. Dorastá do výšky až 1 meter. Nájdeš ho na vlhkých miestach, pri potokoch, v priekopách, na lúkach a okraji lesov.

Ľudové názvy: čierny koreň, dobrý koreň, medunica, svalník čierny.

 

Vieš ako kostihoj prišiel k svojmu menu?

antika

Už starovekí lekári objavili účinky kostihoja

Vedomosti dávnych antických lekárov boli na vtedajšiu dobu veľkolepé. Ich praktiky boli však poprepletané mágiou a poverami. Rastlinám s mečovitými lístkami pripisovali schopnosť hojiť sečné aj bodné rany. Svoje znalosti získali najmä pozorovaním účinkov rastlín. V stredoveku bola kostihojová masť najúčinnejším liekom ranhojičov. Natierali ňou zlomeniny, pomliaždeniny a ťažko sa hojace rany. Z týchto dávnych dôb pochádza názov rastliny – kostihoj. 

 

Kostihoj – jedinečná rastlina vďaka alantoínu

V prvej svetovej vojne spozorovali lekári v poľných nemocniciach nechutnú, no zaujímavú skutočnosť. Otvorené, hnisavé rany sa liečili rýchlejšie, ak v nich boli “červy” (larvy múch). V tomto období vznikla aj tzv. “červová terapia”.

Ako je to možné? Zistilo sa, že výlučky lariev obsahujú látku alantoín. Tú istú látku, ktorá sa nachádza aj v kostihoji. Výskumy dokázali, že alantoín povzbudzuje delenie buniek a urýchľuje regeneráciu tkanív. Zvyšuje tvorbu neutrofilných bielych krviniek, čoho výsledkom je rýchle hojenie rán.

 

Účinná látka alantoín je v koreni kostihoja najsilnejšia začiatkom jari. V lete klesá, na jeseň opäť stúpa. 

kostihoj

Kostihoj vďaka alantoínu urýchľuje proces hojenia rán

Koreň – najdôležitejšia časť rastliny

Odporúčanou zbieranou časťou kostihoja je jednoznačne koreň. Najčastejšie sa zbiera na jeseň – v septembri až novemberi, keď sú už lístky žlté. Celá liečivá sila kostihoja sa v tomto období sústreďuje v koreni.

Korene očisti, dôkladne umy a narež. Odporúča sa sušiť korene v chladnúcej rúre (2 až 3 hodiny). Potom nechať dosušiť v teplej miestnosti. Usušený koreň má špecifickú vôňu a nepríjemnú chuť. Správne vysušený koreň by mal byť tvrdý, na lome biely.

Rastlina má najmä lokálne využitie. Vnútorné použitie kostihoja sa veľmi neodporúča, len výnimočne krátkodobo a vo veľmi malých množstvách. Vnútorné použitie je vždy spojené s rizikom intoxikácie.

 

Ako kostihoj použiť?

Kostihojová tinktúra

Najuniverzálnejším a najpraktickejším riešením je tinktúra. Dá sa použiť takmer vždy. Je dobrá na rany a poranenia každého druhu. Napomáha hojiť pomliaždeniny, zlomeniny aj vnútorné krvácanie. Priaznivo pôsobí na reumatické ochorenia aj kĺbové opuchy.

Korene kostihoja dobre umy, očisti kefkou a nadrobno nakrájaj. Nalož do fľaše a zalej silnou pálenkou alebo ovocným liehom. Alkohol musí korene prekrývať. Fľašu postav na slnečné miesto, alebo do tepla na 2 týždne.

Listové obklady a sedacie kúpele

kostihoj

Kostihoj má najlepšie využitie zvonku

Čerstvé listy kostihoja môžeš použiť na obklady. Dobre ich umy, v mažiariku popuč a prilož na postihnuté miesto. Obviaž a nechaj pôsobiť.

Listy môžeš použiť aj priamo do kúpeľa. 200 g lístkov čerstvých, alebo aj nasušených zalej na noc 5 l studenej vody. Ďalší deň tekutinu preceď a zohrej na bod varu. Prilej do kúpeľa. Kúpeľ nemá trvať viac ako 20 minút.

Kúpele sú vhodné pri kŕčových žilách, vredových ochoreniach, reumatických bolestiach, dokonca aj ekzémoch. Sú priam skvelým doplnkom na doliečovanie zlomenín.

Domáca kostihojová masť

Masť si môžeš pripraviť aj doma. Postačí ti 4 – 6 dobre umytých koreňov kostihoja a 250 g čistej bravčovej masti. Korene dobre očisti, umy a nakrájaj na malé kúsky. Spolu s masťou krátko zapraž. Nechaj postáť cez noc. Ďalší deň masť prihrej a cez plátno preceď. Naplň do malých sklenných fliaš a skladuj v chladničke. Podľa potreby natieraj postihnuté miesta.

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: kostihoj

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!