Nízky tlak vraj nie je choroba. No ten, kto sa s ním stretol vie, že dokáže s človekom pekne zamávať. Čo však robiť, ak je nižší, či nízky tlak tvojim spoločníkom a značne ti komplikuje život?
V predošlom článku som písala o vysokom krvnom tlaku. Tentoraz sa zameriam na ten nízky. S nižším tlakom mám svoje skúsenosti. Najmä v tehotenstve som sa cítila pri tlaku 80/50 dosť bezradne. Točil sa mi celý svet a mala som pocit, že som permanentne pod vplyvom alkoholu. No nič príjemné veru. Doslova sa gúľaš s veľkým bruškom.
Nízky tlak sa nezvykne liečiť liekmi. Skôr sú len rôzne odporúčania, ako život trochu zlepšiť. Lepšie povedané, aby človek mohol normálne fungovať. Ak však nemáš žiadne ťažkosti a tlak ti život nekomplikuje, nie je čo riešiť. Samotná korektúra hodnôt tlaku nie je v takom prípad potrebná.
Nízky tlak – ako viem, že je to môj prípad?
Za nízky tlak – hypotenziu, sa považuje opakovane nameraný tlak pod hodnoty 90/60. Presnejšie hodnoty si môžeš pozrieť v tabuľke TU.
Pri nižšom, až nízkom tlaku sa môžu objavovať rôzne nepríjemné príznaky.
- Človek vidí akoby zahmlene, môže sa mu pred očami mihať. Pri prudkej zmene polohy môžu nastať závraty.
- Tep je rýchly, dýchanie plytkejšie. V ušiach niekdy počuť šum.
- Pri veľmi nízkom tlaku, je človeku na omdletie. Nepríjemný pocit môže vyústiť do kolapsu.
- Nezriedka sú sprievodným javom studené končatiny.
Všeobecné opatrenia pri nižšom tlaku
Tekutiny
Denný prísun tekutín by mal byť 2,5 až 3 litre. Tekutinami sa myslí voda, minerálka (maximálne pol litra denne), bylinné a ovocné čaje, prípadne šťavy.
Ako je to s kávou? I keď káva zvyšuje krvný tlak, na druhej strane telo odvodňuje. Rovnako odvodňuje čierny a zelený čaj. Nemusíš si ich odopierať, no tekutiny o to viac telu dopĺňaj.
Aktivita vhodná pre nízky tlak
Prechádzky, tanec, bicyklovanie, či plávanie. Skrátka treba činnosť srdca pravidelne, aktívne podporovať. Aj domáca ranná rozcvička robí divy. Posilníš svaly, srdce i cievy.
Pamätaj však na jedno – vstávaj vždy pomaly. Najmä ak ležíš, nevyskoč hneď z postele. Najskôr si sadni a pomaly, pokojne vstaň.
Sprcha
Nie je to len o hygiene, ale aj o intenzívnom prekrvení celého tela. To dosiahneš striedavým sprchovaním teplej a studenej vody. Sprchu ukončuj vždy vlažnou, až studenou vodou.
Vitamín C a soľ
Vitamín C má pre zdravie veľký význam. Dokáže tiež v tele regulovať tlak. Zelenina a ovocie majú svoje opodstanené miesto v jedálničku každého, nielen u tlakárov. Mnoho ľudí má sodíka v tele nadbytok. Ľuďom s nižším tlakom môže byť soľ nápomocná.
Bylinky a nízky krvný tlak
Bylinky sú kapitola sama o sebe. Možno to bude znieť zavádzajúco, no bylinky slúžia najmä na reguláciu tlaku. Nízky zdvíhajú a ten vysoký, naopak znižujú. Aj v prípade, že sa jedná o jeden druh bylinky – pôsobí na oba extrémy. Dopraj si denne čaj z tých správnych bylín, no po dobu maximálne 3 týždňov. Potom si treba dať prestávku.
- Kapsička pastierska je fenomenálna liečivá rastlina. Vysoký tlak znižuje a naopak nízky krvný tlak zvyšuje.
- Rozmarín lekársky – ďalšia užitočná bylinka pri normalizácii nižšieho tlaku. Stimuluje centrálny nervový systém a zlepšuje cirkuláciu krvi.
- Žihľava dvojdomá – tradičná bylina, ktorá spoľahlivo prečisťuje krv a má priaznivé účinky na krvný tlak.
Obrázky: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov