Na slovenskom trhu je značka HANUS už niekoľko rokov. Ako to celé začalo? S akými produktami ste začínali a ako sa postupne rozširoval Váš ponúkaný sortiment?
Môj otec Anton Hanus založil firmu hneď ako to bolo možné, po páde socializmu v roku 1990. Hoci nebol farmaceut, s radosťou opustil prácu investičného odborníka v stavebníctve a stal sa schopným manažérom novej firmy, čím umožnil mne a mojej životnej partnerke z farmaceutickej fakulty venovať sa odborným veciam.
Naše prvé produkty boli čajovinové zmesi, švédska bylinná zmes a švédske kvapky. V roku 1993 sme začali pracovať so silicami a extraktom z echinacey.
Čajový ateliér je našou poslednou aktivitou, kde sme chceli upozorniť na nadužívanie chemicky pripravovaných aróm. Ide to samozrejme aj bez nich. Príkladom je ešte raz náš čajový ateliér čiernych čajov.
Máte zaujímavé a ľahko zapamätateľné logo v tvare listu. Ako vzniklo?
Toto jednoduché a výstižné logo, vyjadrujúce náš vzťah k prírode, stvoril pred vyše 25 rokmi náš grafik, ktorý je doteraz naším verným priateľom. Lístok je neopadavý a ostaneme s ním, pokiaľ budeme existovať.
Značka HANUS v súčasnosti ponúka prírodné silice, čajoviny, sirupy, maste a tinktúry. Čo je na trhu v Slovenskej republike najžiadanejšie?
Z nášho sortimentu možno prírodné silice, pretože sme pri nákupoch surovín absolútne nekompromisní pri výbere a snažíme sa o ich použití čo najpravdivejšie informovať už na obale výrobku.
Spolupracujete najmä s lekárňami a čajovňami. Ako vznikla konkrétne spolupráca s predajňou Valach?
Aktivita a životné názory tvorcov a prevádzkovateľov VALACHshop.sk pôsobia na mňa blahodárne a upokojujúco. Je nevyhnutné vážiť si to, čo máme priamo vedľa seba a keď chceme využívať dary prírody z celej našej planéty, nech ju aspoň neobehnú dvakrát, kým skončia v našich rukách.
V oblasti wellness na Slovensku sa snažíte presadzovať používanie prírodných silíc. Ako sa Vám v tejto oblasti darí?
Naša radosť z miešania vôní celého sveta sa k zákazníkom wellness dostáva vo forme priaznivých zdravotných účinkov a príjemných chvíľ strávených v saune.
Keď som bol v roku 2002 oslovený Ing. Medzihradským (Vameli s.r.o.), ktorý sa v duchu nových trendov venoval stavebnej činnosti pre wellness, bol som šokovaný, že v saunách sa bežne inhalovali syntetické vonné kompozície.
Je to príjemný pocit, že môžeme s manželkou vytvárať rôznorodé zmesi výlučne prírodných látok a vďaka technológii, ktorú sme vyvinuli ich aplikovať do priestorov sáun. Zdá sa, že naša radosť z miešania vôní celého sveta sa k zákazníkom wellness dostáva vo forme priaznivých zdravotných účinkov a príjemných chvíľ strávených v saune.
HANUS je slovenská značka. Sú to aj slovenské bylinky, z ktorých Vaše produkty vznikajú? Kto pre Vás bylinky zbiera?
Veľmi sa teším, že vysušené liečivé rastliny na naše spracovanie (triedenie, rezanie, sitovanie) môžeme nakupovať od konkrétnych osôb, či už pestovateľov, alebo zberačov. Je ich žiaľ každým rokom menej. Tieto nedostatky nahrádzame dodávkami od firmy Tatra Healing Plants z Oravy, s ktorými sa poznáme dlhé roky a spája nás spoločný záujem o prácu s bylinami.
Pyšní sme aj na dodávky čerstvej echinacey spod Kriváňa z PD Východná, z ktorej vyrábame echinaceu – liehový extrakt aj detský sirup.
Liečivé bylinky si v minulosti ľudia sami zbierali a boli súčasťou domácej lekárne. Dnes po ne zájdu ľudia častejšie do lekárne ako do prírody. Prečo je tomu podľa Vás tak?
Má to viac príčin, jednou z nich je aj postup európskej legislatívy zakazujúci prisudzovať rastlinám liečivé účinky. Ľudia sa začnú báť, že si ublížia neodborným zberom, alebo dávkovaním a za chvíľu zabudnú, čo je načo.
Vždy som chcel, aby ľudia vedeli, ktorá bylina je načo, vnímali, čo je okolo nich, keď sú (čoraz menej) v prírode a nebáli sa zbierať a liečiť prirodzene.
Tu je len jedno riešenie, pevne sa chytiť zdravého sedliackeho rozumu. Od vytvorenia našich receptúr pre čajoviny ich tvrdohlavo označujem názvami rastlín, hoci každý iný výrobca ich prirodzene pomenúva ako: ženský čaj, prieduškový čaj, žlčníkový čaj atď.
Mám nato jediný dôvod, vždy som chcel, aby ľudia vedeli, ktorá bylina je načo, vnímali, čo je okolo nich, keď sú (čoraz menej) v prírode a nebáli sa zbierať a liečiť prirodzene.
Švédske kvapky boli pred pár rokmi veľkým hitom. Vo Vašej ponuke sú doteraz. Zákazníkom dávate aj možnosť vyrobiť si vlastné Švédske kvapky z Vašej Švédskej bylinnej zmesi. Je o tieto produkty aj v súčasnosti veľký záujem?
Švédske kvapky sú moja srdcová záležitosť. Neopísateľne ma priťahovali už na strednej škole za socializmu, keď som ich vyrábal pre rodinu a známych. Môcť privoňať k tým rozmanitým exotickým vôňam a poskladať z nich niečo charakteristické je pre mňa neodolateľné.
Až po vysokej škole som si uvedomil, že ich receptúra odráža celé storočia vývoja farmácie a ľudského myslenia, počas ktorých (a doteraz to ľudstvo neprešlo) sa snažíme nájsť liek na všetko (živú vodu, kameň mudrcov, svätý grál atď.)
Konkrétne recept švédskych kvapiek má svoje najhlbšie korene v receptoch liekov proti moru. Je však pozoruhodne účinný najmä na problémy zo zažívaním a zníženou motilitou čriev vo vyššom veku takže bude obľúbený aj naďalej.
V súčasnosti na zdravie ľudí vplývajú aj výkyvy teplôt a zmeny počasia, ktoré sú väčšie ako v minulosti. Akú bylinkovú kúru alebo aké produkty by ste odporučili na zvýšenie prirodzenej obranyschopnosti organizmu v tomto zimnom období?
Z našich prípravkov je to Echinacea – liehový extrakt, pri užívaní je vhodné ponechať ho chvíľu v ústach, kde sa účinné látky vstrebávajú priamo cez bukálnu sliznicu úst a pôsobia protizápalovo v oblasti hrdla a mandlí.
Sliznice nosa a horných dýchacích ciest je možno chrániť, prípadne infekciu eliminovať inhaláciou eukalyptovej silice s prídavkom citrónovej, alebo bergamotovej silice. Z čajovín najmä čajovina s fialkou, prípadne čajovina s tymiánom.
Na čo sa priaznivci značky HANUS môžu tešiť v roku 2018? Pripravujete nejaké novinky?
Keďže ma zaujali opakované kauzy ohľadom falzifikácií mletej Cejlónskej škorice predávanej v Českej a Slovenskej republike, môj dedko bol cukrár a prateta lekárnička spísal som „iniciatívu“ LEKÁRNICI CUKRÁROM. a vydal ju do sveta na obale analyticky preverenej cejlónskej škorice. Keď je už obal potrebný, nech spĺňa aj funkciu nosiča informácií.
Výsledný produkt ceylónska škorica zaznamenala okamžitý záujem ľudí. Výsledkom našej snahy je finálny produkt, ktorý nájdete aj v ponuke Valachshopu – Ceylónska škorica.
Foto: Pixabay.com, archív firmy Hanus
Som pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.
0 komentárov