Jahodový džem je hotový do pol hodinky. S týmto receptom sa ti podarí ten najlepší džem.
Jahodový džem
Porcií: cca 2 litre
Čas prípravy: 25 minút
Budeš potrebovať:
2 kg domácich jahôd
500 g trstinového cukru
1 sáčok želírovacieho cukru 3:1
2 čl kyseliny citrónovej
Postup prípravy:
Hygiena:
- Pri zaváraní je veľmi dôležitá hygiena. Zaváracie poháre a viečka musia byť naozaj čisté. Najlepšie je, keď poháre aj viečka necháš vyvariť a uschnúť. Ak nemáš umývačku riadu, tak klasicky v čistom dreze naukladaj poháre a viečka zalej horúcou vodou z kanvičky a purom. Nechaj postáť 10 minút a môžeš začať drhnúť. Umyté poháre nechaj na čistej utierke usušiť.
Varenie džemu:
- Poháre na zaváranie máš čisté, je čas ísť na záhradu nazbierať čerstvé jahody. Jahody by mali byť krásne zrelé a sladké. Umyté a odkvapkané jahody si vlož do veľkého hrnca a začni zahrievať. Asi tak po 5 minútach si zober pučidlo na zemiaky a začni jahody pučiť. Priveď ich do varu.
Jahodový džem musí obsahovať viditeľné kúsky jahôd, inak by to už nebol džem. Pre lepšiu chuť môžeš pridať aj 2-3 čl. škorice. Ja som pár pohárikov spravila so škoricou.
- Na jedno kilo jahôd ti stačí 250 g kryštálového cukru a 150 g želírovacieho cukru.
- želírovací cukor premiešaj s trochou kryštálového cukru a pridaj k jahôdkam. Ak sa ti objaví pena, treba ju odobrať. Var na slabom ohni 5 minút. Po piatich minútach varenia pridaj zbytok cukru a 1 čl kyseliny citrónovej k jahodám a máš hotovo. Ešte horúce dávaj do čistých pohárov a pevne uzatvor.
Fígeľ, ako zistiť či je jahodový džem dostatočne hustý, je nasledovný. Na studený tanier odober trocha džemu, nechaj vychladnúť a uvidíš, či je podľa tvojej predstavy.
Sterilizácia v rúre:
- Nemáš doma závarací hrniec? Nevadí. 🙂 Sterilizácia v rúre je jednoduchá a trvá len pár minút. Hotový jahodový džem v zaváracích pohároch poukladaj na plech asi tak 2 cm od seba. Prilej horúcu vodu tak, aby boli poháre aspoň 1/3 ponorené. Rúra musí byť predhriata na 200 stupňov. Jahodový džem v rúre nechaj 10-15 minút po tom, čo začne voda vrieť. Treba to sledovať. Následne ich vyber a otoč viečkom nadol. Zakry utierkou a nechaj do druhého dňa prikryté.
Môj tip:
Hotový džem uchovávaj na suchom, chladnom a ideálne tmavom prostredí. Kuchynská linka nie je ideálna, kedže sa tam neustále mení teplota. Ďalšie 2 týždne treba jahodový džem kontrolovať. Ak sa ti objaví v džeme pleseň, treba ho hneď vyhodiť. S týmto receptom sa mi ešte nestalo, aby sa mi džem pokazil. Jahodový džem po otvorení uchovávaj v chladničke.
- S týmto receptom a rovnakým postupom sa dá pripraviť džem, alebo lekvár z rôzneho ovocia. Či už to sú maliny, alebo ríbezle s týmto receptom sa mi vždy podarí chutný džem.
Domáci džem už prešiel aj test ochutnávky a poviem ti, je lahodný, krásne hustý a plný kúskov jahôd. Mňamm 🙂
Prajem ti dobrú chuť.
Vitaj Uvalacha ?
Volám sa Klaudia, mám 23 rokov a podľa konceptu mojich článkov ti už určite došlo, že som milovníčkou akéhokoľvek jedla, ale hlavne našich tradičných slovenských a českých pokrmov. Prvý kurací vývar som uvarila ako 12 ročná a bola som na seba veľmi hrdá, ako som to len zvládla, úplne sama… ? Mojou inšpiráciou k vareniu a pečeniu je moja mamina, ktorá ma veľa naučila a podelila sa somnou o svoje skúsenosti a rady. Pre mňa je moja kuchyňa miesto, kde sa môžem uvoľniť a experimentovať. Moje články sú vhodné pre začiatočníkov v kuchyni, ale tak isto aj pre pokročilejších, ktorí hľadajú inšpiráciu ?
0 komentárov