Drevo sprevádzalo človeka po celé roky. Svojou všestrannosťou vyniká medzi mnohými materiálmi. Drevo ako surovina pre ďalšie spracovanie dáva človeku mnoho tvorivých možností a má svoje čaro.
Pohľad do histórie
Práca s drevom v sebe zahŕňa mnoho podôb. Jednou z nich je rezbárstvo.
História rezbárstva má svoje korene v praveku. Z toho obdobia sa zachovali skôr nástroje slúžiace na opracovanie dreva. Nie samotné rezbárske výrobky.
Výrobky z dreva vznikali najskôr z praktických dôvodov. Časom dostali dekoratívnu a umeleckú podobu. V starovekom Ríme a Grécku boli najstaršie sochy vyrobené z dreva. V rámci Európy dosiahlo rezbárske umenie prvý vrchol v období gotiky. Svedčia o tom veľkolepé sakrálne diela – oltáre a sochy.
Ako je to na Slovensku?
Na Slovensku má rezbárstvo bohatú históriu. Spracovaniu dreva sa v minulosti venovali stredoveké cechy. Vyrábali nábytok, oltáre, sochy i reliéfy. Sústreďovali sa prevažne vo veľkých mestách ako Bratislava, Banská Bystrica, Trnava, Košice, či Levoča. Spolu s nimi vznikali aj rezbárske školy.
V tradičnej ľudovej výrobe mali výrobky z dreva bohaté zastúpenie. Vrchol rezbárskeho umenia v rámci tradičnej ľudovej kultúry predstavuje tzv. bačovský riad a pastierske palice.
Na Slovensku bolo veľmi rozšírené takzvané „vareškárstvo“. Dá sa povedať, že ide o samostatné odvetvie, no s rezbárstvom má veľmi úzke prepojenie. Takéto výrobky sú veľmi populárne ako suveníry.
Po roku 1989 prešlo rezbárstvo veľkým pokrokom. Rozmach technológií a využívanie internetu urobili svoje. Človek stružlikajúci kúsok dreva niekde v kúte sa stal minulosťou. Dnešní rezbári majú dielne, súčasťou ktorých je moderné vybavenie.
Drevené výrobky sú najviac zastúpené v sortimente ÚĽUV-u.
Drevo – materiál materiálov
Drevo je prírodný a po celé storočia ľahko dostupný materiál. Vďaka tomu sa stalo rezbárstvo najrozšírenejšou formou práce s drevom. Práca rezbára si vyžaduje dokonale poznať jednotlivé druhy dreva a jeho vhodnosť. Nakoľko sa líšia svojou stavbou a tvrdosťou, ich opracovanie je odlišné.
Najčastejšie sa využíva kruhové pórovité mäkké drevo lipy (mimoriadne obľúbené) a brezy. Svoje miesto si nájde aj tvrdší orech a javor. Vyhľadávanými zdrojmi dreva sú tiež čerešňa, buk a jaseň. Z ihličnatých stromov je obľúbená borovica.
V minulosti sa najskôr spracovávalo surové drevo. Práca s ním je ľahšia, avšak toto drevo naďalej pracuje. Pri schnutí je náchylné na vznik prasklín a trhlín. Dnes sa uprednostňuje dobre vysušené drevo, čo minimalizuje následný vznik nedostatkov.
Nemenej podstatnou súčasťou výroby je úprava už hotového výtvoru. K nej neodmysliteľne patrí brúsenie a ochrana pred vonkajšími vplyvmi (fermež, vosk, lak, olej). To zaručuje dlhodobú životnosť výrobku.
Práca s drevom si vyžaduje zručnosť aj umelecké cítenie.
Výrobky z dreva sú neodmysliteľnou súčasťou života každého z nás. Príjemne zútulňujú bývanie a dodávajú teplo domova. Rovnako patria medzi pomocníkov dennej potreby pri domácich prácach.
Zdroj obrázkov: pixabay.com, valachshop.sk
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov