Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

CHEMOSVIT FIBROCHEM od Tomáša Baťu k čičmanským ponožkám.

od | máj 23, 2018 | Rozhovory | 0 komentárov

Ak sa spomenie firma CHEMOSVIT osobne sa mi okamžite vytvára spojenie s legendárnym Tomášom Baťom. Ako to vlastne je? Stál za tým všetkým v čase vzniku naozaj Baťa?

O vznik mestečka Svit sa postarala obuvnícka spoločnosť Baťa zo Zlína, na čele s legendárnym Tomášom Baťom, ktorá skúpila pozemky v Podtatranskej kotline od obce Veľká. Jej cieľom bolo založenie nového podniku na výrobu viskóznych vlákien.

Práve od tejto továrne sa údajne odvodil aj názov mestečka Svit – Slovenská Viskózna Továreň.

Postupným rozširovaním infraštruktúry obce a neskôr už mestečka Svit, pod patronátom závodu vzniká úplne nový závod Chemosvit. Chemosvit sa od svojich začiatkov zaoberal výrobou chemických a strojárenských výrobkov. Tak je tomu doteraz. Chemosvit postupne rozšíril svoje aktivity aj o výrobu pletiarenských výrobkov.

 

Aká bola cesta ponožiek zo Svitu do predajne v Spišskej Novej Vsi?

Chemosvit Fibrochem, a.s., je firmou s dlhoročnou tradíciou na Slovensku. Postupne firma rozširuje sortiment produktov a služieb. Držíme krok s dobou, technológiami a produkty firmy sú známe svojou vysokou kvalitou.

Pri oslovovaní potenciálnych nových klientov sme sa zamerali na tých, ktorí by vedeli naše ponožky s ľudovou tématikou ponúknuť na slovenskom trhu.

 

Komunikácia s majiteľom predajne Valach bola od začiatku rýchla a zrozumiteľná.

 

Obidve strany vedeli, čo chcú a dohoda bola na svete. Nakoľko predajňa Valach sídli priamo v centre Spišskej Novej Vsi a navštevuje ju množstvo turistov aj zo zahraničia, cieľom bolo ponúknuť naše kvalitné výrobky aj zákazníkom mimo Slovenska, aby mali predstavu o našej kultúre a symboloch.

Keď sa pozrieme na to, akým smerom sa spolupráca s Valachom od jej začiatku uberá, je vidieť, že išlo o veľmi dobré rozhodnutie.

Ponožky Folkies Benátky

Ponožky Folkies Benátky

Bolo pre Vás dôležité, že tieto ponožky budú predávané v obchode, ktorý podporuje výrobcov zo Slovenskej a Českej republiky?

Sme radi, že existujú takéto obchody, pretože predajom a kúpou slovenských výrobkov podporujeme samých seba, slovenských ľudí a slovenskú ekonomiku. Sme radi, že sa ľudia na Slovensku vracajú ku kvalite z vlastných zdrojov, u ktorých vedia odkiaľ pochádzajú na rozdiel od výrobkov z Ázie, ktorých pôvod je ťažko identifikovateľný.

 

Od výroby polypropylénových vlákien až k výrobe ponožiek a podkolienok Folkies. Prečo Folkies?

Ponožky vyrábame od roku 1997. Na ich výrobu využívame hlavne naše polypropylénové vlákno Prolen.

Ľudia si tak vedia vyskúšať jeho vynikajúce vlastnosti: termoizoláciurýchly odvod vlhkostiantibakteriálne a antialergické vlastnostistálosť farieb (farby vo vlákne Prolen sú permanentné, nevyperú sa, nedostávajú sa do pokožky, sú certifikované a zdraviu neškodné).

 

Naše vlákno sa nachádza vďaka týmto vlastnostiam v športovom oblečení mnohých svetových značiek.

 

Doterajšou značkou, ktorú poznajú zákazníci z celého Slovenska, bola Svitoni. Teraz ju postupne nahrádzame značkami Karpathia, JohnyTatrosh a Folkies.

Folkies vznikol ako reakcia na to, že sa ľudia začali vracať k svojim koreňom a tradíciám. Vyhľadávajú oblečenie s ľudovými motívmi. Slovo folkies znamená ľudia, ľudové, preto toto meno.

ponožky folkies pri mori v Grécku

Ponožky folkies pri mori v Grécku

 

Chcete sa v budúcnosti zamerať aj na iné ľudové motívy okrem čičmanských?

Začali sme s čičmianskymi motívmi, ktoré máme na ponožkách, ale i termobielizni, čiapkach a šáloch z vlákna Prolen, ale spolupracujeme napr. s Matty Urbanič a inými slovenskými návrhármi na nových motívoch. Pripravujeme nové motívy, ktoré čerpáme z našich bohatých ľudových tradícií. Je sa určite na čo tešiť.  

Vo svojich víziách a strategických cieľoch máte uvedený aj cieľ znižovať environmentálnu záťaž spôsobenú podnikateľskou činnosťou spoločnosti. Ako sa Vám to darí napĺňať napríklad pri výrobe ponožiek?

chemosvit výroba

Chemosvit výroba

V našich ponožkách používame hlavne naše vlákno Prolen, ktoré:

  1.  sa vyrába pri nižších teplotách ako iné druhy vlákna = ušetrí sa energia,
  2. nefarbí sa ako iné druhy vlákna = neminie sa takmer žiadna kvapka vody (u bavlny je to okolo 10.000 litrov vody na výrobu a farbenie 1 kg bavlny. Túto vodu by v chudobných krajinách, kde sa vyrábajú iné druhy vlákna, ľudia skôr potrebovali na pitie a zavlažovanie polí či pestovanie potravín. Nehovoriac o tom, že pestovanie bavlny znečisťuje pôdu týchto ľudí i ľudí samotných pesticídmi.)
  3. vydrží viac ako iné druhy vlákna = nižší konzum
  4. je 100% recyklovatelné.

 

U Valacha nájdu zákazníci trekové ponožky, členkové ponožky a aj podkolienky zo Svitu. Aký je rozdiel v materiáloch a čo majú naopak spoločné?

Členkové ponožky sú vhodné skôr na letné obdobie.

Trekové ponožky majú spevnený nárt,  plyšovú pätu a špičku na tlmenie nárazov. Sú vhodné na treking, beh, bicyklovanie a podobne.

Hrubé podkolenky Folkies majú plyš i na lýtku a holeni a sú vhodné i na lyžovanie. V trekových a hrubších podkolienkah je použitého viac materiálu Prolen.

 

členkové ponožky modrobiele

trekingové ponožky červenépodkolienky čičmany žlté

Poraďte, prosím, našim zákazníkom ako sa o ponožky treba starať, aby čo najdlšie vydržali.

Ponožky stačí prať pri teplote okolo 30°C Postačí nosiť vhodnú obuv bez ostrých častí zvnútra, aby sa ponožky nepoškodili. Doma v prípade, že máte parkety, používať domácu obuv, aby sa ponožky „nevydreli“; ponožky nebieliť a nežehliť,

 

„strihať si nehty“:))

 

Na aké novinky sa zákazníci Valacha môžu tešiť ešte v tomto roku?

Kolekcie Folkies a Karpathia chceme rozšíriť o nové dizajny a na trh prinesieme aj novú tatranskú značku Johny Tatrosh.

 

Foto: Archív Chemosvit

Ďalšie zaujímavosti na: Chemosvit // folklór

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!