Ryža je jednou z najrozšírenejších plodín na svete. No nie je ryža ako ryža. V ďalekých krajinách sa pestuje množstvo jej rôznych kultivarov.
Jednotlivé druhy ryže sa líšia tvarom, farbou, veľkosťou, vôňou a v neposlednom rade chuťou. Ryža je veľmi univerzálnou potravinou. Je vhodná ako príloha, predjedlo, ale aj ako hlavný chod. Na zahustenie polievok aj na prípravu sladkých maškŕt.
Ryža a jej farby
- Biela ryža je veľmi obľúbená a používaná azda najčastejšie. Počas spracovania sa zbavuje šupky, otrúb a klíčkov. Tým získava snehobielu farbu. Má jemnú, neutrálnu chuť.
- Hnedá obsahuje viac živín ako biela ryža. Varí sa o niečo dlhšie, no vďaka svojmu zloženiu je zdravšia a hodnotnejšia.
- Žltá ryža – “mochi” – sladká a lepkavá japonská ryža. Vďaka svojej štruktúre a chuti je ideálna do dezertov.
- Červená a čierna ryža – celozrnná sýtejšej farby. Majú väčšiu výživovú hodnotu a výraznú orechovú chuť. Hodia sa do šalátov a jedál ázijskej kuchyne.
Ryža basmati
Basmati je jedna z najkvalitnejších druhov nelúpanej dlhozrnnej ryže. Je veľmi obľúbená a považovaná za “kráľovnú” medzi ryžami. Pestuje sa hlavne v Indii a Pakistane. Je veľmi jemná a ľahko stráviteľná. Po uvarení je ľahká a sypká. Charakteristická svojou jemne orieškovou chuťou a vôňou. Basmati získala názov vďaka svojej špecifickej vôni – v čínštine znamená „voňavá“. Má nízky glykemický index, obsahuje vitamín B, meď, horčík. Najčastejšie sa používa ako príloha, či do šalátov a rôznych korenistých indických jedál.
Ryža jazmínová
Jazmínová ryža je vôňou podobná basmati. Má však o niečo lepkavejšiu štruktúru. Môže byť biela, ale aj hnedá. Pestovaná je najmä v Thajsku, Kambodži, Laose a Vietname. Rovnako ako Basmati má nízky glykemický index, je bez tuku, obsahuje vitamín B, železo, fosfor a draslík. Používa sa často do dezertov, no výborne sa hodí k morským plodom, aj k zelenine.
Arborio a Carnaroli ryža
Obidva druhy obsahujú veľa škrobu. Pri varení sa stávajú krémové. Pestujú a konzumujú sa najmä v Taliansku.
Arborio – guľatozrnná, perličkovitá ryža po uvarení vytvára krémovitú hmotu. Vstrebáva veľa vody.
Carnaroli – veľmi podobná ryži Arborio. Jej zrnká sú masívnejšie a oblé, porcelánovo-biele. Používa sa najmä v Taliansku a Španielsku. Pripravujú z nej vynikajúce rizotá so zeleninou a plodmi mora. Jej príprava je o niečo iná. Pred použitím sa ryža neprepiera. Najskôr sa nechá asi 5 minút osmažiť s cibuľkou na masle, alebo na olivovom oleji. Zalieva sa trochou vopred pripraveného vývaru alebo bielym vínom. Až tekutina vsiakne, opakovane sa dolieva po častiach.
Divoká “ryža” (indiánska)
Divoká ryža nie je ryžou v pravom zmysle slova. Sú to čierno-hnedé semená vodnej trávy. Zvykne sa primiešavať k iným druhom ryže, najmä basmati. Vznikne tak zaujímavá svetlo-tmavá kombinácia. Dostať ju samostatne, ale aj ako mix rôznych druhov. Je o niečo drahšia, nakoľko sa zbiera ručne. Obsahuje esenciálne aminokyseliny, vitamín B, horčík aj železo. Jej oriešková chuť perfektne obohatí chuť šalátov a morských plodov. Pochádza z Južnej Ameriky a stále sa tam pestuje.
Tradičná príprava ryže
Každý má doma ten svoj super recept, ktorého sa drží a ktorý mu najviac vyhovuje. Ryžu môžeš pripraviť ako cestovinu, bez tuku, bez prísad, uvariť ju vo vode len s trochou soli. Iná alternatíva – s olejom je o niečo kalorickejšia a myslím, že aj chutnejšia.
Základom je pred každou prípravou ryžu dôkladne opláchnuť vlažnou vodou. Ideálne ti k tomu poslúži sitko. Následne ryžu opraž na troche olivového oleja a zalej vodou. Čo sa týka množstva vody, je to dosť diskutabilné. Niekto zalieva len tak od oka, na 2 prsty nad ryžu. Ja sa držím pomeru 1 diel ryže, 2 diely vody. Napríklad ak chcem variť 200 g ryže, pridám 400 ml vody. Do ryže pridaj soľ a ak chceš jej chuť vylepšiť, alebo skôr ozvláštniť, pridaj vegetu, nesoldík, alebo bylinky. Skvelou voľbou je pridať očistenú cibuľu vcelku (po uvarení ju z ryže vyber). Ak do cinule napicháš pár klinčekov, bude ryža o to chutnejšia. Ryžu prikry a na miernom plameni dus do mäkka. Až všetku tekutinu pekne vstrebe, je hotová.
Ryžové benefity
Prečo je ryža takou dokonalou? Je ideálna pre deti, aj staršie ročníky, nakoľko nenadúva. Hodí sa tiež pri rôznych diétach, žalúdočných a žlčníkových problémoch. Bez obáv si ju môžeš dopriať aj v prípade, že si strážiš hmotnosť. Ryžový odvar je známym liekom pri hnačke, zápche aj iných tráviacich ťažkostiach. Ideálny tiež pri horúčke a zápaloch.
Obrázky: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov