Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Babské rady – aby sviatky neboleli. Priprav sa vopred spolu s nami.

od | dec 17, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Babské rady – najmä tie overené, sa budú hodiť aj v čase vianočného hodovania. Stôl plný tradičných dobrôt láka k ochutnaniu všetkého, čo oko vidí. Ťažko sa držať na uzde, keď ti sviatočné jedlo dráždi všetky zmysly. No pozor! Ťažké kombinácie vedia s trávením urobiť peknú galibu.

Výsledok sa napokon dostaví v podobe nafúknutého brucha, boľavého žalúdka, zápchy, či celkového spomaleného trávenia.

babské rady
Vianoce neraz končia pokazeným trávením

Babské rady na Vianoce bez tráviacich neduhov

Trefné babské rady, čo v prípade, ak ťa niektorý z neduhov zastihne, sú veru na nezaplatenie. Vianoce si chceme predsa užiť v zdraví a láske.

Švédske kvapky – koncentrovaná zmes 23 bylín v jednej fľaši

Švédske kvapky pre mňa osobne sú TOP bylinným prípravok na rôzne tráviace problémy. Či ti je ťažko, či ťa nafukuje, či bolí brucho… Zakaždým mi tento malý bylinkový zázrak pomohol. A veru nielen mne. Vždy mi postačila 1 malá čajová lyžička a do pol hodinky nastala úľava. Pre mňa sú malým zázrakom, ktorý si so sebou beriem vždy aj na dovolenky.

Babské rady hovoria, že sušené slivky v čase Vianoc nesmú chýbať

Sušené slivky sú totiž plné minerálov, vitamínov, vlákniny, betakaroténu a antioxidantov.  Sú nielen zdravé, ale aj chutné. V čase Vianoc ich nájdeš v takmer každej domácnosti.

sušené slivky
Dopraj si pravidelne sušené slivky, predídeš tak zápche

Sú akýmsi urýchľovačom spomaleného trávenia a spoľahlivo uľavia pri nepríjemnej zápche. Bez sušených sliviek si neviem vianočnú kapustnicu vôbec predstaviť. Počas sviatočných dní si občas nejakú tú slivku v sušenej podobe dopraj. Predídeš tým nepríjemnému pocitu plnosti. A ak by to náhodou bolo málo, tak si zopár sliviek zalej troškou vody a nechaj postáť. Ráno – najlepšie nalačno vodu aj so slivkami vypi a výsledok sa čoskoro dostaví.

Medovka lekárska – upokojuje telo aj myseľ

Medovka – či už v čerstvej, alebo sušenej podobe je dokonalá bylinka na nedokonalé trávenie. Medovka ti pomôže uvoľniť kŕče v žalúdku, zmierni nevoľnosť aj pálenie záhy. Trávenie sa občas pokazí aj pri strese. A práve táto bylinka dokáže upokojiť búriace sa trávenie aj myseľ.

medovka
Čaj z medovky je chutný a voňavý

Ďumbier alias zázvor

Zázvor zahreje, rozprúdi krv v tele, no zároveň zaženie nepríjemné kŕče v bruchu a naštartuje trávenie. Domácim zázvorovým čajom nemáš čo pokaziť. Ak sa ti nechce variť čaj, očisti si kúsoček čerstvého zázvoru a ten pocmúľaj. No pozor, ďumbier štípe. Osobne dávam prednosť čaju.

A čo babské rady a starý dobrý fenikel

Fenikel je oddávna súčasťou detského čaju. A veru to má svoj dôvod. Spoľahlivo pôsobí proti nafukovaniu a nepríjemným kŕčom. A čo funguje u detí, to funguje aj u dospelých.

fenikel - babské rady
Feniklový čaj pijú už malé deti

Aby hnačka viac nepreháňala

Nepríjemné kŕče pomôže zmierniť čaj z harmančeka. Pri hnačke je nápomocný aj čaj z rebríčka, mäty a repíka.

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: babské rady // trávenie // Vianoce

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!