Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Detoxikácia – moderný výmysel, či skutočná pomoc vlastnému telu?

od | apr 6, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Detoxikácia – omieľaná téma spoločnosti dneška. Možno už čosi otrepané, čosi zbytočne preceňované a možno naopak. Možno je to práve to, čo človek po dlhej zime potrebuje.

Čo sa skrýva za pojmom detoxikácia?

Za myšlienkou detoxu, či detoxikácie sa neraz ukrýva dobre premyslený zámer vnútiť iným pocit, že ich telo je zanesené, nečisté, plné bacilov a špiny. V pozadí stoja neraz zisky veľkých firiem. Veď kto by už dnes nechcel byť zdravý, krásny, štíhly a plný sily a energie. Všetko toto detox sľubuje. A poväčšine za nemalé peniaze.

Medicína uznáva len jeden druh detoxikácie. Detoxikáciu od alkoholu, liekov a jedov pomocou špecifických procedúr. So zvyškom si vraj vie telo samo pomôcť. Hmmmm vraj … Toto tvrdenie je možno predimezované. Nebolo by, nebyť dnešnej doby. Platilo v čase našich babičiek a prababičiek. V čase, kedy ľudia žili inak. Keď pojem alergia takmer nepoznali. Keď mali podstatne čistejší vzduch, pôdu v ktorej pestovali vlastné BIO potraviny. Dnes si kúpiš čo len chceš. Ibaže je zarážajúce ako jedna odtrhnutá rajčina vydrží dlho krásna. Ako sa mäso po uvarení zredukuje o dve tretiny. Ako sa stratila pravá chuť mlieka a masla. A je toho podstatne viac. Kauzy, škandály v potravinových reťazcoch spochybňujú všetko čo jeme. Človek už ani sám nevie čo konzumuje. A takto je to možno aj lepšie. Preto si osobne myslím, že malý prírodný, mierny detox je namieste. Detoxikácia v zmysle odľahčenia a novej energie.

detoxikácia

Očista tela ako taká neublíži. No treba na to ísť so zdravým rozumom. Žiadne extrémy. Aj keď si osobne myslím, že je to beh na dlhú trať. Sľubné slogany typu za krátky čas – bombastické výsledky, sa na pravde asi príliš nezakladajú. Teda nie sú zlučiteľné so zdravou, pomalou a istou cestou očisty.

Ľudské telo – dôsledne premyslený stroj

Ľudské telo telo funguje veľmi premyslene. Je to samostatný stroj, ktorý veľa znesie a samo sa dokáže zbaviť nepotrebných látok. Denne sa do ľudského tela dostane množstvo toxínov. Vzduch plný výfukových plynov, no najmä jedlo plné éčok dokáže s organizmom pekne zatočiť. Možno nie naraz, no postupne pomaly sa to kdesi odzrkadlí. Pečeň, močové ústrojenstvo, koža aj tráviaci trakt sú pre dokonalé fungovanie tela životne dôležité. Vďaka nim sa telo zbavuje nepotrebného. No je možno namieste mu aspoň občas dopomôcť a odbremeniť ho.

Jar je práve tým najvhodnejším obdobím. Prebúdza sa príroda, začínajú rásť bylinky. Aj ľudské telo akosi viac ožíva. Malá domáca očistná kúra, dokáže napomôcť odstraňovať toxíny a zlepšiť funkciu vylučovacích sústav. Nejde však o žiadny extrém okrádajúci peňaženky.

cesnak medvedí

Svoje telo detoxikujú aj medvede

To, že telo po zime je dobré očistiť – to vedia už aj naše medvede. Nie nadarmo je cesnak medvedí pomenovaný po chlpatých zveroch. Ak sa teda rozhodneš pre jarnú očistu tela, dobre zváž akým spôsobom to urobíš. Nie je namieste hneď investovať do predražených prípravkov sľubujúcich zázraky na počkanie. No samozrejme je to vecou osobného rozhodnutia. Príroda na nás myslí aj v zmysle očisty tela. Poobzeraj sa po svojom okolí, keď pôjdeš na prechádzku do prírody. Najmä teraz na jar je ten najvhodnejší čas. Stará známa žihľava je TOP kráľovnou medzi očistnými bylinami. Skvelé účinky má tiež cesnak medvedí a naše žlté slniečka – púpavy. Tie nájdeš veru všade, i keby si ich nehľadal. Ako presne na kúru s púpavou – si prečítaj TU.

Ak sa rozhodneš pre jarnú žihľavovú kúru, návod ako na to, nájdeš TU. Dĺžku kúry – maximálne 21 dní treba dodržať! Všetkého priveľa škodí a o žihľave to platí dvojnásobne. Drž sa pravidla – detoxikáciou tela k zdraviu, nie k chorobe.

púpava

Kedy je detoxikácia vhodná?

Kedy je dobré telo nakopnúť práve detoxom? Skús si telo viac všímať. Ak ťa často trápia nižšie uvedené problémy, je namieste zvážiť práve nenásilnú bylinkovú očistu.

  • Nedostatok energie a celková únava?
  • Mávaš často pocity zlosti, depresívnu náladu?
  • Trápia ťa pravidelné bolesti hlavy, časté prechladnutia?
  • Nie sú ti cudzie hemoroidy, časté plyny, nafukovanie, zápcha či hnačka?
  • Máš nadváhu, nedarí sa ti schudnúť?
  • Svrbí ťa koža, mávaš časté ekzémy, či akné?
  • Stav tvojich vlasov je kritický – padajú a štiepia sa?
  • Nechty sú slabé a štiepiace?
  • Objavil sa biely povlak na jazyku?

Každopádne je vhodné očiste tela prispôsobiť stravu. Vyhýbať sa ťažko stráviteľným jedlám a dopriať si viac zeleniny a ovocia. Pridať pohyb a veľa – preveľa vody. To je základ, ktorý platí vždy. Tekutiny sú nesmierne dôležité, aby sa odpadové látky dostali z tela čo najskôr.

tekutiny

No pozor! Detoxikácia nie je vhodná pre každého. Rozhodne opatrne s očistou u ťažko chorých ľudí a detí. Obdobie tehotenstva a dojčenia by malo byť pre detox tabu.

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: detoxikácia

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!