Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Levanduľa – fialková krásavica s podmanivou vôňou

od | jún 28, 2018 | Bylinky | 0 komentárov

Levanduľa – obľúbená rastlina pestovaná najmä na juhu Francúzska. Ani zďaleka to nie je len kráska šíriaca prenikavú vôňu. Už starovekí Gréci si levanduľu s obľubou pridávali do kúpeľa.

Za levanduľou nemusíš cestovať až do Francúzska. Vypestuj si ju v pohodlí svojho domova. Je to nenáročná rastlina, ktorej sa darí v záhone, aj v kvetináči. Má rada suchšie miesta a veľa slnka. Krásny vzhľad zaistí pravidené strihanie 2 krát do roka. Ostrihaj ju po odkvitnutí – približne v auguste. Druhý zostrih potrebuje na jar. V zime levanduľu prikry suchou trávou, aby ju nezničili silné mrazy.

 

Levanduľa – prírodný odpudzovač hmyzu a hlodavcov

levanduľaLevanduľa dokonale prevonia tvoju domácnosť a vnesie závan Stredomoria. Spája v sebe príjemné s užitočným. Kým človeku svojou vôňou skôr imponuje, pre hmyz je nepríjemná. Odpudzuje mravce, mole aj komáre. Vysaď si ju v blízkosti terasy, alebo do kvetináča priamo na stôl.

Levanduľa dokonca nevonia slimákom, krtkom či iným hlodavcom. Vysadením priamo do záhona medzi zeleninu predídeš nepríjemným záhradným návštevám.

Levanduľa poslúži aj ako prírodný repelent. Pár kvapiek levanduľovej silice rozrieď vo vode a postiekaj ňou oblečenie aj obuv. Prechádzka prírodou sa tak stane potešením bez otravných komárov a nebezpečných kliešťov.

 

Vypestuj si kúsok Provensálska v pohodlí svojho domova. Krása a vôňa levandule si ťa rýchlo získa.

 

levanduľa

 

Svoje miesto si nájde aj v kuchyni

Listy levandule sú súčasťou známeho provensálskeho korenia. Levanduľové lístky sa hodia v malom množstve k pečenému mäsu, rybám a do šalátov. Dobre sa kombinujú s bazalkou, rozmarínom, a cibuľou. Pozor však na množstvo! Menej je viac, nakoľko má levanduľa prenikavú vôňu a jemne horkú chuť.

Zaujímavosťou sú neobyčajné kombinácie práve v kuchyni.  Pridaj zopár sušených kvetov do trstinového cukru. Po niekoľkých dňoch máš cukor s originálnou chuťou a prenikavou vôňou. Možno menej známy je levanduľový sirup, či dokonca levanduľové víno. 

 

Levanduľová pre tvoje zdravie

levanduľaNaše babičky s obľubou kládli sušenú levanduľu v plátených vreckách pod vankúš a medzi šaty. Nebolo to veru len pre príjemnú vôňu. Levanduľa obsahuje silice, ktoré priaznivo pôsobia na nervový systém.

Levanduľa upokojuje, pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Je dobrou voľbou pri bolesti hlavy, migréne, úzkosti a napätí. Dokonca uvoľňuje kŕče pri menštruácii. Vnútorne sa užíva teplý levanduľový čaj.

Vďaka svojim protizápalovým účinkom sa s obľubou využíva kožných problémoch ako ekzém, vyrážky, či dokonca popáleniny. V tomto prípade je ideálne silu levandule využiť lokálne. Levanduľové mydlo, voda či olej sú skvelými pomocníkmi pri upokojení a regenerácii pokožky.

 

Levanduľa je liečivou rastlinou a zároveň príjemnou dekoráciou počas leta. Svoje miesto si nájde v domácnosti, záhradke, aj starostlivosti o telo. Jej účinky poznali už mnohé generácie a overil ich čas. Pre svoju nenáročnosť a rôznorodé využitie by nemala chýbať v každej domácnosti.

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: levanduľa

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!