Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Lipkavec – starodávne syridlo má mnoho liečivých účinkov

od | máj 24, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Lipkavec – možno nie tak známa bylinka, ako skôr burina. Jej názov je priamo úmerný jej lepivej štruktúre. S radosťou sa ti nalepí na nohavice, či ponožky počas pobytu v záhrade.

Lipkavcov je viac druhov. Spomína sa syridlový, marinkový, obyčajný, lesný, či mäkký. Podľa bylinkárky M. Trebenovej, majú rovnaké účinky. Lipkavec rastie na suchých svahoch, me­dziach a lúkach v celej Európe i Ázii.

lipkavec

Lipkavec – syridlo aj bylinka zároveň

Lipkavcu sa ľudovo tiež povie syridlová bylina, či syridlo. V minulosti sa využíval pri výrobe syrov. V zelených častiach rastliny sa totiž nachádza koagulačný enzým – parachymozín. Ten ovplyvňuje vyzrážanie bielkovín mlieka. Bežným bolo použitie pri domácej príprave tvarohu.

Svoje uplatnenie si našiel aj v ľudovom liečiteľstve. Rastlina v sebe ukrýva kuramín, vitamín C, flavonoidy, triesloviny i menšie množstvo silíc. Pripisujú sa mu antioxidačné, dezinfekčné aj protizápalové účinky. 

Zoznám sa s účinkami lepkavej bylinky

  • Medzi najvyhľadávanejšie účinky lipkavca patrí podpora činnosti štítnej žľazy.
  • Zlepšuje trávenie a odstraňuje bolesti brucha. Podporuje vylučovanie žlče a urýchľuje proces liečby pri ochoreniach žalúdka a čriev.
  • Napomáha uvoľňovať menštruačné kŕče a tlmí reumatické bolesti. 
  • Lipkavec je známy aj svojimi očistnými účinkami. Je močopudný, prečisťuje a podporuje činnosť obličiek, pečene a lymfatického systému.
  • Zvonka podporuje hojenie rán, zápalov a ľahších popálenín. Je nápomocný vo forme obkladov a kúpeľov.

Lipkavec – známa burina je zároveň skvelou bylinkou

lipkavec

Ako lipkavec použiť?

Lipkavec je užitočná bylinka na vnútorné aj vonkajšie použitie. Staré známe pravidlo – najsilnejšie účinky má čerstvá bylinka – platí aj v tomto prípade. V sušenej podobe však vydrží minimálne rok.

Čaj z lipkavca na vnútorné použitie si pripravíš jednoducho. Jednu lyžičku bylinky zalej 250 ml vriacej vody. Nechaj krátko lúhovať. Po dúškoch popíjaj počas celého dňa. Odporúča sa piť denne maximálne po dobu 3 týždňov. Potom si daj pár týždňov s čajíkom pauzu.

V prípade požitia zvonka postupuj rovnako ako pri príprave čaju. No tekutinou potieraj postihnuté miesta. Nechaj natreté miesto uschnúť samé.

Obrázky: pixabay.com

TIP: Mnoho iných zaujímavých článkov z radu byliniek nájdeš TU.

Ďalšie zaujímavosti na: lipkavec

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!