Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Nechtík lekársky – domáca nechtíková masť, či olej ti nesmú chýbať

od | aug 27, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Nechtík – nenáročná letnička, ktorá skrášľuje záhony a záhradky celé leto. Žiarivé kvety ľudia s obľubou pestovali v stredoveku a pestujú dodnes. Rastlina má svoje opodstatnené miesto v ľudovom liečiteľstve zvnútra i zvonku.

Nechtíkový zápar údajne dokáže nájsť zápal v tele a následne ho vylieči.

nechtík lekársky
Nechtík je vďačnou ingredienciou v kozmetike

Nechtík – kalendár matky prírody

Nechtík – latinsky Calendula, názov odvodený od calendarium (kalendár). Prečo práve kalendár? Nuž údajne preto, lebo otváraním a zatváraním svojich súkvetí „počíta dni“. Nechtíku sa v minulosti pripisovala moc zabrániť zlým silám vojsť do domu. 

Obľúbená letnička pochádza z južnej Európy

Nechtík je jednoročná rastlina, teda letnička. Kvitne od júna do októbra žiarivo – žlto až oranžovo. Dorastá do výšky 30 až 50 cm. Pochádza z južnej Európy. Výhodou rastliny je, že ju nenapadajú škodce a choroby. S obľubou ho využíva kozmetický priemysel pre jeho priaznivé účinky na pokožku.

nechtík
Nechtík pochádza z južnej Európy

Nechtík v sebe nesie liečivú silu

Liečivej sile nechtíka dôverovali rôzni liečitelia ako Hildegarda z Bingenu, Sebastián Kneipp, či Mária Trebenová. Rastlina v sebe spája priaznivé účinky pre telo zvnútra i zvonku.

 • Rastlina vo forme čaju patrí do skupiny prírodných antibiotík. Chráni nielen pred baktériami, ale aj vírusmi a kvasinkami.
 • Čaj z nechtíka pomáha zlepšovať trávenie. Priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník aj obličky.
 • Nechtík upokojuje a mierne znižuje krvný tlak.
 • Chráni telové bunky pred poškodením – je skvelým antioxidantom.
 • Odvar je prírodným kloktadlo pri zápale ďasien a krku. Napomáha pri paradentóze.
 • Nechtíkový kúpeľ priaznivo pôsobí pri kvasinkových chorobách ženských reprodukčných orgánov. Prehľad najznámejších ženských bylín nájdeš TU.
 • Odvar a masť z nechtíka sú vhodné na poranenú kožu, popáleniny a plesne. Priaznivo vplývajú na kŕčové žily, jazvy, ekzémy aj akné.
 • Vyrážky, odreniny, preležaniny, či štípance od hmyzu … Aj pri nich je nechtík dobrým pomocníkom.

Nechtík je dobre znášaný. Môžeš ho užívať bez obmedzenia.

nechtik lekarsky
Žiarivé kvety kvitnú celé leto

Ako nechtík použiť?

Rastlinku možno použiť v rôznej forme.

 • Nechtíková masť – azda najznámejší prostriedkom prírodnej medicíny. Pripraviť si ju môžeš aj doma. 4 plné hrste nechtíka (kvety) nadrobno porež. 500 g bravčovej masti zohrej vo vodnom kúpeli. Do horúcej masti vlož narezaný nechtík. Nechaj vzkypieť, premiešaj a odstav zo sporáka. Masť prefiltruj cez gázu do uzatvárateľnej fľaše. Môžeš pridať k masti pár kvapiek esenciálneho oleja. Dobre ju rozvonia levanduľový, či pomarančový.
 • Nechtíkovú tinktúru môžeš použiť zvnútra na podporu imunity, zníženie tlaku, tráviace problémy. Zvonka je nápomocná ako kloktadlo na pomliaždeniny, vredy, popáleniny či pooperačné rany.
 • Nechtíkový olej má pri vonkajšom použití silnejšie účinky ako masť. Čerstvé kvety natlač do dobre umytého pohára do plna a zalej olejom (napríklad olivovým, slnečnicovým, mandľovým). Pohár uzavri a polož na okennú dosku na 2 týždne. Občas pohárom potras. Po dvoch týždňoch olej preceď do čistej nádobky.
 • Nechtíkový zápar je najjednoduchší na prípravu. Zmiešaj 1 kopcovitej lyžičky nechtíka a zalej štvrť litrom vriacej vody.
olej
Nechtíkový olej – silnejší ako masť

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: nechtík lekársky

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Odoberaj newsletter od Valacha

Tradície žijú v každom z nás. Valach ti ich pomôže prebudiť. Články plné zaujímavých tém, tradičných receptov, súťaže a novinky. To všetko v tvojej emailovej schránke.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!