Perkelt je známy pokrm z mäsa pôvodom z Maďarska. Často sa zamieňa s povestným paprikášom a niekedy ani najväčší odborníci na gastronómiu nemajú celkom jasno, v čom spočíva rozdiel. Spoločné však majú to, že oba sú maďarské pojmy.
Perkelt vs. paprikáš
Mnohé zdroje uvádzajú, že rozdiel spočíva v pridaní smotany. No je to naozaj tak? Odborník Jozef Hucman v tom má jasno. Základný rozdiel údajne vychádza z názvoslovia.
Perkelt – pochádza z maďarského slova pörkölt (v preklade pražený). Na masti, alebo na oleji sa popraží cibuľa. Pridá sa mletá paprika, mäso a až potom sa môže, no nemusí podliať. Perkelt svojou konzistenciou pripomína hustejší maďarský guláš.
Paprikáš – tiež sa opraží cibuľa a pridá mletá paprika. Podliať sa môže pred pridaním mäsa vývarom (alebo voda + bujón). Paprikáš môže mať aj perkeltový základ, no do paprikáša môže ísť tiež nakrájaná paprika. Konzistenciou pripomína skôr kotlíkový guláš.
Smotanou údajne môžeš zahustiť aj paprikáš, aj perkelt. Z perkeltu môžeš spraviť paprikáš, no opačne to neplatí. Hlavný rozdiel nie je v ingredienciách, ale v postupe prípravy. Perkelt sa praží a paprikáš dusí – varí.
Základný rozdiel sa časom vytratil a obe jedlá sa postupne stávajú jedným.
Nuž priznám sa, perkelt – či paprikáš, tiež to pletiem. Základ však je, že nám chutí. Pripravujem ho z bravčoviny, kuraciny, či hovädziny. Kurací je pripravený veľmi rýchlo, hovädzí chce svoj čas. No čím mladšie mäso, tým je to rýchlejšie.
Recept na perkelt s nokerľami
Perkelt – budeš potrebovať:
- 700 g hovädzieho mäsa (na guláš)
- 2 PL bravčovej masti, alebo rastlinný olej
- 1 veľká cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1-2 ČL mletej červenej papriky
- mleté čierne korenie
- 1 ČL mletej rasce
- ak máš rád výraznejšie chute, pridaj 1 ČL gulášového korenia
- soľ
- nesoldík podľa chuti
- voda na podlievanie
- šľahačková smotana (nemusí byť)
- 1 PL hladkej múky na zahustenie (nemusí byť)
Domáce nokerle – budeš potrebovať:
- 1 vajíčko
- pol lyžičky soli
- 200 – 250 ml vody
- 500 g polohrubej múky
- 2 PL masla
Postup prípravy:
- Cibuľu nakrájaj nadrobno, cesnak pretlač. Orestuj na bravčovej masti. Pridaj mäso pokrájané na kocky a popráš ho mletou paprikou. Pridaj korenie, nesoldík, soľ, rascu, premiešaj a opraž z každej strany. Mäso pustí šťavu. Podlej ho trochou vody (asi 3 dl) podľa toho, koľko chceš šťavy. Nechaj dusiť za občasného premiešania. Hovädzina sa varí dlhšie, vodu treba priebežne dolievať. Perkelt je uvarený, až je mäso mäkké. Ak je veľmi riedky, môžeš ho na konci varenia zahustiť hladkou múkou. V troche vody rozhabarkuj múku a pridaj k perkeltu. Nechaj prevrieť a odstav zo sporáka. Zjemniť jeho chuť môžeš pridaním šľahačkovej smotany (riaď sa vlastnou chuťou, stačí naozaj troška) priamo v hrnci, prípadne kyslou smotanou priamo na tanieri.
- Kým sa mäso praží a varí priprav si nokerle. Do väčšieho hrnca daj prevariť vodu s troškou soli. Do misky nasyp múku, pridaj vajce a soľ. Postupne prilievaj vodu, no nie všetku naraz! Cesto vymiešaj vareškou. Konzistenciou má byť podobné cestu na zemiakové halušky. Ak sa ti zdá husté – prilej trošku vody, ak riedke – pridaj trocha múky. Nokerle sádzaj do vriacej vody. Až vyplávajú na povrch, chvíľu ich povar a preceď. Ešte k teplým pridaj maslo a dobre premiešaj. Maslo sa roztopí a nokerle pekne premastí.
Dobrú chuť!
TIP: Vyskúšaj tiež recept na cigánske halušky s perkeltom
Obrázky: pixabay.com, súkromný archív
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov