Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Drevo – najdostupnejší prírodný materiál. Práca s ním má svoje čaro!

od | jún 8, 2018 | Remeslo | 0 komentárov

Drevo sprevádzalo človeka po celé roky. Svojou všestrannosťou vyniká medzi mnohými materiálmi. Drevo ako surovina pre ďalšie spracovanie dáva človeku mnoho tvorivých možností a má svoje čaro.

 

remesloPohľad do histórie

Práca s drevom v sebe zahŕňa mnoho podôb. Jednou z nich je rezbárstvo.

História rezbárstva má svoje korene v praveku. Z toho obdobia sa zachovali skôr nástroje slúžiace na opracovanie dreva. Nie samotné rezbárske výrobky.

Výrobky z dreva vznikali najskôr z praktických dôvodov. Časom dostali dekoratívnu a umeleckú podobu. V starovekom Ríme a Grécku boli najstaršie sochy vyrobené z dreva. V rámci Európy dosiahlo rezbárske umenie prvý vrchol v období gotiky. Svedčia o tom veľkolepé sakrálne diela – oltáre a sochy.

 

drevoAko je to na Slovensku?

Na Slovensku má rezbárstvo bohatú históriu. Spracovaniu dreva sa v minulosti venovali stredoveké cechy. Vyrábali nábytok, oltáre, sochy i reliéfy. Sústreďovali sa prevažne vo veľkých mestách ako Bratislava, Banská Bystrica, Trnava, Košice, či Levoča. Spolu s nimi vznikali aj rezbárske školy.

V tradičnej ľudovej výrobe mali výrobky z dreva bohaté zastúpenie. Vrchol rezbárskeho umenia v rámci tradičnej ľudovej kultúry predstavuje tzv. bačovský riad a pastierske palice.

drevoNa Slovensku bolo veľmi rozšírené takzvané „vareškárstvo“. Dá sa povedať, že ide o samostatné odvetvie, no s rezbárstvom má veľmi úzke prepojenie. Takéto výrobky sú veľmi populárne ako suveníry.

Po roku 1989 prešlo rezbárstvo veľkým pokrokom. Rozmach technológií a využívanie internetu urobili svoje. Človek stružlikajúci kúsok dreva niekde v kúte sa stal minulosťou. Dnešní rezbári majú dielne, súčasťou ktorých je moderné vybavenie.

 

Drevené výrobky sú najviac zastúpené v sortimente ÚĽUV-u.

 

drevo

 

Drevo – materiál materiálov

Drevo je prírodný a po celé storočia ľahko dostupný materiál. Vďaka tomu sa stalo rezbárstvo najrozšírenejšou formou práce s drevom. Práca rezbára si vyžaduje dokonale poznať jednotlivé druhy dreva a jeho vhodnosť. Nakoľko sa líšia svojou stavbou a tvrdosťou, ich opracovanie je odlišné.

drevoNajčastejšie sa využíva kruhové pórovité mäkké drevo lipy (mimoriadne obľúbené) a brezy. Svoje miesto si nájde aj tvrdší orech a  javor. Vyhľadávanými zdrojmi dreva sú tiež čerešňa, buk a jaseň.  Z ihličnatých stromov je obľúbená borovica.

V minulosti sa najskôr spracovávalo surové drevo. Práca s ním je ľahšia, avšak toto drevo naďalej pracuje. Pri schnutí je náchylné na vznik prasklín a trhlín. Dnes sa uprednostňuje dobre vysušené drevo, čo minimalizuje následný vznik nedostatkov.drevo

Nemenej podstatnou súčasťou výroby je úprava už hotového výtvoru. K nej neodmysliteľne patrí brúsenie a ochrana pred vonkajšími vplyvmi (fermež, vosk, lak, olej). To zaručuje dlhodobú životnosť výrobku. 

 

Práca s drevom si vyžaduje zručnosť aj umelecké cítenie.

 

Výrobky z dreva sú neodmysliteľnou súčasťou života každého z nás. Príjemne zútulňujú bývanie a dodávajú teplo domova. Rovnako patria medzi pomocníkov dennej potreby pri domácich prácach.

Zdroj obrázkov: pixabay.com, valachshop.sk

Ďalšie zaujímavosti na: drevo

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!