Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Fašiangy – veselé obdobie zábav, karnevalov a šišiek

od | jan 20, 2019 | Tradície | 0 komentárov

Fašiangy – veselé obdobie pred začiatkom veľkého pôstu. Oddávna sa spájali s veselosťou, ľudovými zábavami, či karnevalmi. Plynutím času sa ľudové zvyky dali na ústup a čoraz väčšej popularite sa tešia plesy a bály.

Termín fašiangov je každoročne pohyblivý. Všeobecne spadá na obdobie od Troch kráľov (6. január) do Popolcovej stredy. Teda obdobie medzi vianočnými sviatkami a veľkým pôstom.

Názov fašiangy je odvodený z nemeckého Faschang. Pôvodne vast-schanc, čo znamená výčap, nápoj pred pôstom.

Fašiangy v znamení dobrého jedla a zábavy

Fašiangové zábavky sa na Slovensku rôznia, v závislosti od konkrétnej oblasti. Základnou podstatou sú tradičné veselice, maškarády, tance za dobrú úrodu, či nahováračky. Súčasťou osláv je dostatok dobrého jedla a nápojov. K fašiangom neodmyslitelne patria šišky či fánky, známe tiež ako kreple, kraple, pampúčky, či pankušky.
Fašiangy boli tiež obdobím intenzívneho zháňania ženícha. Nezadané mladé devy zostali po fašiangoch na posmech.

Pôvod fašiangov nájdeš v dávnej minulosti slovanských pohanských predkov. Predstavujú akési zlúčenie obyčajov súvisiacich s vyháňaním zimy, smrti, príchodom blížiacej sa jari.

šišky fašiangy
Šišky, kreple, fánky …

Šalone dni, ostatky, posledný fašang…

Vrcholom fašiangov boli posledné tri dni pred popolcovou stredou – známe ako šalone dni, či posledný fašang, bláznivé dni, ostatky, mjesopust, mjasnica. Vtedy bolo dovolené takmer všetko. Platil zákaz práce, povolená bola len zábava a tanec.

Sprievody mládencov obchádzali domy a tancovali fašiangové tance. Sprievodu sa v minulosti zúčastňovali najrôznejšie ručne zhotovené masky. Tradičné masky ako medveď, koza, či kôň – boli symbolom mužskej sily a plodnosti. Muži sa tiež zvykli preobliekať za staré baby. V ruke nesmela chýbať ražeň na napichovanie slaniny, šabľa, ale tiež zvonce a hrkálky.

Za obchôdzku sa ponúkalo zajesť, vypiť i peniaze. Na pohostenie počas fašiangových návštev sa už tradične smažili šišky. Konali sa tanečné zábavy, najmä vo fašiangový utorok. Utorková veselica končievala pochovaním basy. Nástroj sa pochoval na znamenie, že si naň v nasledujúcich týždňoch nik nezahrá. Týmto gestom boli zakončené Fašiangové slávnosti a začalo sa pôstne obdobie.

maškarný bál
Fašiangy patria zábave a karnevalom

Fašiangy sa na mnohých miestach zachovávajú dodnes. Majú však výrazne zredukovanú podobu. Sú skôr o tradičných šiškách, tanečných zábavách, detských karnevaloch a plesoch.

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: Fašiangy

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Odoberaj newsletter od Valacha

Tradície žijú v každom z nás. Valach ti ich pomôže prebudiť. Články plné zaujímavých tém, tradičných receptov, súťaže a novinky. To všetko v tvojej emailovej schránke.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!