Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Cesnak medvedí – nepremeškaj jarný poklad prírody

od | mar 20, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Cesnak medvedí – ďalšia z radu skvelých prečisťujúcich bylín. Hotový prírodný zázrak, navyše ľahko dostupný. Sezóna netrvá dlho, tak ju nepremeškaj.

Domovinou cesnaku medvedieho je Kaukaz a východná Európa. Postupom času sa rozšíril po celej Európe aj Ázii. Prívlastok medvedí dostal na základe jarných chúťok medveďov. Jeho cibuľky chlpatí fešáci s obľubou vyhľadávajú po prebratí zo zimného spánku.

cesnak medvedí

Ako a prečo zberať cesnak medvedí?

Cesnak medvedí má zelené šťavnaté listy. Prvé listy začínajú vyrastať už v marci. Hlavnou sezónou zberu je najčastejšie apríl. Zbieraj zelené lístky, ideálne ešte pred kvitnutím. Vtedy majú najintenzívnejšie účinky.
Najlepší je čerstvý, bez tepelného spracovania. Vo vlhkých, listnatých lesoch vytvára obrovské zelené plochy, zaváňajúce jemnou cesnakovou vôňou.

Rastlina obsahuje alicín – vďaka ktorému má charakteristickú vôňu cesnaku. Pozor, nezameň si lístky cesnaku medvedieho s konvalinkou. Tá je jedovatá! Pamätaj, že konvalinka má lesklú spodnú stranu listov a nevonia po cesnaku. Cesnak medvedí pomáha očistiť telo po zimnom hodovaní. Je poctivým prírodným antivirotikom aj antibiotikom.

Medveď
Aj zimní spáči vedia, čo je pre nich na jar dobré


Po zimnom spánku bylinu vyhľadávajú medvede. Macovia si takto na jar prečisťujú žalúdok, črevá a krv.

Spoznaj bližšie účinky skvelej jarnej bylinky

Cesnak medvedí má nepopierateľne mnoho priaznivých účinkov.

  • V prvom rade pôsobí blahodárne na trávenie. Pomáha pri nadúvaní, bolestiach brucha, aj zápche. Poradí si dokonca aj s hnačkou. Prečisťuje žalúdok aj črevá.
  • Ničí choroboplodné zárodky. Je preto ideálne užívať ho pri infekčných ochoreniach, zápaloch dýchacích ciest, ale aj plesňových ochoreniach.
  • Detoxikuje a celkovo dezinfikuje celý organizmus. Pravidelné užívanie posilňuje imunitný systém.
  • Znižuje negatívny dopad nikotínu. Prečisťuje zahlienené pľúca a priedušky.
  • Je pomocníkom pri regulácii vysokého krvného tlaku. Priaznivo vplýva na hladinu cholesterolu.
  • Napomáha funkcii obličiek, pečene aj žlčníka.

Čo s nazbieraným cesnakom?

V ideálnom prípade konzumuj čerstvé lístky, prípadne ich môžeš zamraziť. Lístky môžeš použiť do masla, na pesto, do šalátov aj špenátu. Alebo ich len tak polož na chlieb. Nasekané listy chuťovo skvele doplnia mäsové vývary, či zeleninové polievky. Cesnak medvedí sa hodí aj k rizotu.

Vyskúšaj po domácky pripravené pesto z medvedieho cesnaku. Recept nájdeš TU.

cesnakové pesto
Priprav si doma skvelé pesto s medvedím cesnakom

Pozor, všetko s mierou

Medvedím cesnakom sa dá aj predávkovať. Riaď sa teda pravidlom všetkého s mierou. Môžu sa objaviť závraty, zvracanie, hnačka. Vo veľmi ťažkom prípade môže dôjsť k zápalu obličiek.

Môj tip: Zoznám sa aj s ďalšími jarnými bylinkami. Ich sezóna postupne začína.

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: cesnak medvedí

0 komentárov

Trackbacks/Pingbacks

  1. Detoxikácia - moderný výmysel, či skutočná pomoc vlastnému telu? - […] že telo po zime je dobré očistiť – to vedia už aj naše medvede. Nie nadarmo je cesnak medvedí…

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Odoberaj newsletter od Valacha

Tradície žijú v každom z nás. Valach ti ich pomôže prebudiť. Články plné zaujímavých tém, tradičných receptov, súťaže a novinky. To všetko v tvojej emailovej schránke.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!