Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

PMS potrápi nejednu ženu. Ako tento stav zvládnuť?

od | sep 16, 2020 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

PMS – presnejšie predmenštruačný syndróm je doslova búrlivý stav hormonálnej vojny. Ktorá z nás občas nezažije divoké nálady, plač bez zjavnej príčiny a chuť mať od všetkých, a všetkého pokoj? Pritom si pomyslíš “čo to so mnou je, veď toto nie som ani ja”!?

Nuž aj takto to s nami ženami vyzerá, keď v našom tele zúri hormonálna vojna. Estrogén a progesterón sú hormóny, ktoré patria neomylne k životu. Ich hladiny sa počas cyklu menia. Tieto ženské hormóny regulujú menštruačný cyklus a ovplyvňujú centrálnu nervovú sústavu. Obyčajne vzájomne spolupracujú. Keď ale dôjde k výraznej nerovnováhe, v tele začína doslova boj.

Tie šťastnejšie z nás sa boju vyhnú. No stále sa nájdu aj také ženy – a je ich značne dosť – ktoré mesiac čo mesiac bojujú samé so sebou. Keď získa prevahu hladina estrogénu, nastúpi úzkosť a podráždenosť. Keď preváži progesterón, únava a depresívne stavy nedajú na seba dlho čakať. Nejedná sa o záležitosť jedného dňa. Skôr to trvá niekoľko dní, u niekoho aj vyše týždňa.

Podľa definície je predmenštruačný syndróm pojem pre opakujúce sa psychické a fyzické ťažkosti, vyskytujúce sa v období pred menštruáciou.”

PMS
Predmenštruačný syndróm zahŕňa celú škálu príznakov

PMS – týka sa to aj teba?

Príznaky sprevádzajúce PMS sú rôzne a rovnako rôzna je ich miera a intenzita. Mysli na to, že každá z nás je jedinečná a vníma toto rozpoloženie po svojom. U niektorých žien sa môže objaviť iba jeden príznak, u iných viacero a rôznej intenzity. Tieto príznaky sa údajne častejšie objavujú u žien s nepravidelným menštruačným cyklom. Mnohé z nich sa prekrývajú s príznakmi súvisiacimi s tehotenstvom. Iné sú veľmi špecifické. Časť žien príznaky neovplyvňujú, iným však komplikujú aj bežné fungovanie.

PMS príznakov je celá škála:

Výkyvy nálad sú azda najčastejším príznakom týkajúcim sa žien. Nepokoj a zlosť môže striedať strach a napätie. Častá býva celková podráždenosť, miestami plač bez zjavnej vážnej príčiny.

Ťažšou kategóriou príznakov sú problémy týkajúce sa mentálneho zdravia. Jedná sa už o dlhodobejšie javy. Do tejto skupiny patrí depresia, dlhodobý smútok, výpadky pamäte, nesústredenosť a celková zmätenosť.

Ďalšiu skupinu tvoria problémy s aktivitou. Najčastejšie ide o zníženie telesnej aj psychickej vitality, pocity vyčerpania a únavy, celková slabosť, dokonca nespavosť.

PMS vyvoláva bolesti rôzneho druhu. Pomerne častá je bolesť hlavy, citlivosť a napätie v prsiach môže vyústiť až do bolestivých stavov. Pomerne často sa objavujú bolesti a kŕče v podbrušku.

Nadúvanie, zadržiavanie vody v tele, prírastok na hmotnosti. Extrémne chute na sladké, hnačka. Aj tieto stavy môžu súvisieť s PMS.

Nie zriedkavé bývajú problémy v sexuálnej oblasti. Zmeny sexuálnej túžby – libida. Buď sa postupne vytráca, alebo naopak, prudko stúpne.

pms
Príznaky PMS občas vedia riadne potrápiť

Ako zmierniť nepríjemné príznaky?

  • Uvoľňovaním – masáž, relax, teplý kúpeľ, upokojujúca hudba.
  • Cvičenie – 20 – 45 minút ideálne 3x do týždňa. Cvičením sa uvoľnia endorfíny. Zaručene zlepšia náladu a zmiernia telesné napätie.
  • Úprava stravy – v kritickom období sa vyhni káve, alkoholu aj cukru. Chuť na sladkosti skús nahradiť vyšším prísunom ovocia a celozrnných potravín.
  • Bylinky – výťažky niektorých rastlín (fytoestrogény) pomáhajú zmierniť hormonálnu nerovnováhu. Mne osobne veľmi pomáha pravidelné pitie čaju z alchemilky. Na tú veru nedám dopustiť. Podobnú službu ti urobí šalvia. Skrátka ženské bylinky sú TOP. Pri dlhodobom pravidelnom užívaní zbadáš značný rozdiel. To môžem potvrdiť na základe vlastných skúseností.
  • Výživové doplnky prípravky určené priamo na zmiernenie PMS.
alchemilka
Alchemilka – bylinka bylín, ideálna pre ženy

Čo dodať na záver? Príroda je mocná čarodejka a ponúka nám svoje dary, aby sme sa ľahšie vysporiadali s boliestkami sprevádzajúce náš život. A napokon, aj keď nie vždy obdobie hormonálnych výkyvov prebieha hladko, treba si uvedomiť jedno. Sme ženy a sme také aké sme v celej svojej kráse a podstate. Muži to majú v tomto smere asi jednoduchšie. I keď teda nie celkom – keďže naše nálady si často odnesú aj oni. No páni, otcovia, partneri – majte prosím na pamäti- to nie žene haraší, to len hormóny majú momentálne medzi sebou menšiu vojnu.

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: alchemilka // šalvia // TOPVET // Valachshop

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!