MDŽ – medzinárodný deň žien pripadá už tradične na 8. marca. Mnoho ľudí si ho automaticky spája s komunizmom a považuje za akýsi prežitok. MDŽ je ale o niečom úplne inom.
Ako to celé začalo?
Začiatkom 20 storočia pracujúce krajčírky demonštrovali proti diskriminácii žien. Ženy v USA bojovali za svoje práva a lepšie pracovné podmienky. Bojovali za právo voliť a rovnako boli proti detskej práci.
V roku 1908 bola vyhlásená za Národný deň žien posledná februárová nedeľa. O dva roky neskôr začal sviatok nadobúdať medzinárodný rozmer. Svoju zásluhu na tom mala nemka Klara Zetkin. MDŽ získal podobu sviatku v roku 1910. OSN označila rok 1975 za Medzinárodný rok žien. V rovnakom roku bol stanovený MDŽ na deň 8. marca.
Medzinárodný deň žien – nástroj politickej propagandy?
Staršie ročníky si zaiste spomínajú na tradičný karafiát. Nechýbalo poďakovanie často sprevádzané budovateľskými básničkami a pionierskymi vystúpeniami. Zo sviatku však asi najviac profitovali práve muži. MDŽ bujaro oslavovali aj za svoje pracujúce kolegyne a manželky.
Od roku 1948 podporoval deň žien aj režim v povojnovom Československu. V tom čase bol sviatok najmä nástroj politickej propagandy. A s touto nálepkou ho mnohí spájajú dodnes.
V roku 1974 na zjazde Československého zväzu žien nadobudol MDŽ celorepublikový charakter. Riadiace funkcie síce ženy obsadzovať nemohli, no aj tak predstavoval určité zrovnoprávnenie žien vo vtedajšej spoločnosti.
Ako je to s MDŽ dnes?
Ani zmena režimu nezmyla nálepku politickej propagandy medzinárodného dňa žien. Dôsledkom nedostatku tých správnych informácií v spoločnosti naďalej pretrváva zväčša mylná mienka.
Samotný sviatok by si zaslúžil viac pozornosti a menej zneužívania rôznymi politickými stranami. Tým sa len mylne utvrdzuje verejná mienka o nepopulárnej socialistickej podobe sviatku. Dáva to sviatku dojem prežitku, zbytočnosti a nepotrebnosti.
Aký zmysel má pripomínať si deň žien aj dnes?
Ženy museli tvrdo za svoje práva bojovať. Mnohé z nich za to zaplatili aj životom. Napriek tomu nemali všetky práva rovnaké ako muži. A pretrváva to veru v rôznych podobách dodnes. Napriek vyspelosti a civilizovanosti spoločnosti v tomto smere pokrivkávame.
MDŽ je predovšetkým sviatok bojujúcich žien. A aj dnes je stále za čo bojovať. Rozhodne je namieste vzdať v tento deň žene aspoň malý prejav vďaky a úcty. Ženy – matky, babky, ale aj mladé usilovné a pracujúce žienky si zaslúžia pozornosť aj obdiv za prácu, akú denne vykonávajú. Mnoho ráz skĺbiť prácu s rodinou a domácnosťou je priam nadľudská vlastnosť hodná obdivu a rešpektu.
Krásny MDŽ milé ženy!
Obrázky: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov