Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

MDŽ – prežitok z minulosti? Veru nie. Skrýva v sebe omnoho viac!

od | mar 7, 2019 | Tradície | 0 komentárov

MDŽ – medzinárodný deň žien pripadá už tradične na 8. marca. Mnoho ľudí si ho automaticky spája s komunizmom a považuje za akýsi prežitok. MDŽ je ale o niečom úplne inom.

Ako to celé začalo?

Začiatkom 20 storočia pracujúce krajčírky demonštrovali proti diskriminácii žien. Ženy v USA bojovali za svoje práva a lepšie pracovné podmienky. Bojovali za právo voliť a rovnako boli proti detskej práci.

V roku 1908 bola vyhlásená za Národný deň žien posledná februárová nedeľa. O dva roky neskôr začal sviatok nadobúdať medzinárodný rozmer. Svoju zásluhu na tom mala nemka Klara Zetkin. MDŽ získal podobu sviatku v roku 1910. OSN označila rok 1975 za Medzinárodný rok žien. V rovnakom roku bol stanovený MDŽ na deň 8. marca.

deň žien

Medzinárodný deň žien – nástroj politickej propagandy?

Staršie ročníky si zaiste spomínajú na tradičný karafiát. Nechýbalo poďakovanie často sprevádzané budovateľskými básničkami a pionierskymi vystúpeniami. Zo sviatku však asi najviac profitovali práve muži. MDŽ bujaro oslavovali aj za svoje pracujúce kolegyne a manželky.

Od roku 1948 podporoval deň žien aj režim v povojnovom Československu. V tom čase bol sviatok najmä nástroj politickej propagandy. A s touto nálepkou ho mnohí spájajú dodnes.

V roku 1974 na zjazde Československého zväzu žien nadobudol MDŽ celorepublikový charakter. Riadiace funkcie síce ženy obsadzovať nemohli, no aj tak predstavoval určité zrovnoprávnenie žien vo vtedajšej spoločnosti.

karafiát

Ako je to s MDŽ dnes?

Ani zmena režimu nezmyla nálepku politickej propagandy medzinárodného dňa žien. Dôsledkom nedostatku tých správnych informácií v spoločnosti naďalej pretrváva zväčša mylná mienka.

Samotný sviatok by si zaslúžil viac pozornosti a menej zneužívania rôznymi politickými stranami. Tým sa len mylne utvrdzuje verejná mienka o nepopulárnej socialistickej podobe sviatku. Dáva to sviatku dojem prežitku, zbytočnosti a nepotrebnosti.

Aký zmysel má pripomínať si deň žien aj dnes?

Ženy museli tvrdo za svoje práva bojovať. Mnohé z nich za to zaplatili aj životom. Napriek tomu nemali všetky práva rovnaké ako muži. A pretrváva to veru v rôznych podobách dodnes. Napriek vyspelosti a civilizovanosti spoločnosti v tomto smere pokrivkávame.

MDŽ

MDŽ je predovšetkým sviatok bojujúcich žien. A aj dnes je stále za čo bojovať. Rozhodne je namieste vzdať v tento deň žene aspoň malý prejav vďaky a úcty. Ženy – matky, babky, ale aj mladé usilovné a pracujúce žienky si zaslúžia pozornosť aj obdiv za prácu, akú denne vykonávajú. Mnoho ráz skĺbiť prácu s rodinou a domácnosťou je priam nadľudská vlastnosť hodná obdivu a rešpektu.

Krásny MDŽ milé ženy!

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: MDŽ

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!