Babské rady, recepty sú často podceňované a v dobe výdobytkov žiaľ zatracované. No prečo by nemalo fungovať niečo našej generácii, keď to fungovalo celé generácie predtým? Možno by stačilo štipku trpezlivosti a nesiahnuť hneď po silnej tabletke.
Čo sa myslí pod slovami “babské rady, či recepty”? Možno si niekto povie, no babské hlúposti. Čo “babské” by tak mohlo fungovať? U mnohých to priam evokuje nemodernosť, zastaralosť, retro … Z môjho pohľadu je to akási svojpomocná liečba pomocou prírodných zdrojov. Čuduj sa svete, niekedy tie najjednoduchšie riešenia sú tými najlepšími. Samozrejme používať zdravý sedliacky rozum a mať nadhľad je základom úspechu.
Jeseň – čarokrásne farebné obdobie má svoje kúzlo. Ak je slnečná a teplá, tak radosť fungovať. No toto ročné obdobie sa často nezaobíde bez dažďa, vetra, vlhka a chladu. A tie akosi aj vďaka zhonu dnešnej doby idú ruka v ruke so sezónnymi neduhmi v podobe prechladnutia, soplíka, boľavého hrdla a podobne.
Prechladnutie – častá sezónna nepríjemnosť
Prechladnutie – nepríjemná záležitosť, ktorú zažil snáď každý. No pozor, nemýľ si prechladnutie s chrípkou. Prechladnutie nie je závažné ochorenie, no ak ho ignoruješ a prechodíš, môžeš si vyrobiť problém. Môže sa totiž skomplikovať a v horšom prípade skončíš so zápalom pľúc.
Poznáš príznaky prechladnutia?
Začne to bolesťou hlavy, vodnatým sekrétom z nosa, možno aj zvýšenou teplotou a nepríjemnou bolesťou v krku. Je ti doslova nanič. Pridá sa silné hapčííí a najradšej by si ostal pod perinou. A tak by to aj malo byť. No ruku na srdce. Okolnosti to často nedovolia. Takže tabletka, teplý čaj a šup – povinnosti volajú. A tak svojho nechceného kamaráta šíriš chtiac – nechtiac ďalej na menej odolných jedincov. O zaťažovaní vlastného organizmu, napriek SOS potrebe pokoja a oddychu ani nehovoriac.
Základom liečby je dostatok tekutín – vlažný čaj. Nech sa vírusy dostanú čo najskôr z tela von.
Babské rady nad zlato
Ak je zle, každá rada dobrá. No a najmä tá, ktorá aj funguje.
Upchatý nos
Základná rada znie – začni nosom. Vždy! Prečo? Lebo práve nos je vstupnou bránou takzvaných kvapôčkových infekcií. Preto najskôr prelieč nos.
Voda s trochou soli je účinná kombinácia na priamy preplach nosných dierok. Znie to možno nechutne, no zaručene zaberá. Do vlažnej vody pridaj trochu soli. Ak máš kvapkadlo, bude aplikácia jednoduchšia. Ak nie, pomôž si čistou prázdnou striekačkou bez ihly. Aplikuj slaný roztok do 1 nosnej dierky. Vdýchni a následne hneď tekutinu vyfúkni. Aplikáciu opakuj do druhej nosnej dierky. Procedúru opakuj 3 krát denne. Aký to má celé zmysel? Zvlhčíš sliznicu horných dýchacích ciest a zároveň ju čistíš od nadbytočných hlienov. Slaný roztok sliznicu nosa dezinfikuje a lieči.
Staré známe inhalovanie – naparovanie má tiež niečo do seba. Čo k tomu potrebuješ? Menší hrniec, roztok na inhaláciu a deku. Pred inhaláciou si poriadne vyfúkaj nos a nakrémuj okolie nosa mastným krémom. Inhalovať môžeš prevarenú horúcu vodu s trochou soli, alebo horúcu minerálku. Dobre poslúži aj harmančekový, či repíkový odvar. Počas naparovania platí pravidlo – nádych nosom a výdych ústami. Nakloň hlavu čo najbližšie nad hrniec s horúcim roztokom, prikry si hlavu dekou, aby para neunikala mimo a aspoň 5 minút pokojne z hlboka dýchaj. Po naparení ostaň v teple.
Zvýšená teplota
Mnoho ľudí robí veľkú chybu pri znižovaní teploty. Keď teplota stúpne nad 37° C, väčšina z nás sa ju snaží okamžite znížiť. No organizmus týmto účinne bojuje proti infekcii. Rýchlejšie dopravuje protilátky tam, kde je to potrebné. Zvýšená teplota nie je choroba, je to znak toho, že imunitný systém funguje, ako má. Samozrejme, ak by teplota stúpla nad 38,5 °C, vtedy je dobré podať liek proti horúčke. No teplotu treba znižovať postupne. Na vysokú teplotu pomáha aj mätový čaj. Mäta telo ochladzuje zvnútra. Pri zvýšenej teplote je nutné dodať telu podstatne viac tekutín. Dobrými pomocníkmi z radu prírodných pomocníkov, najmä na vypotenie je čaj z bazy a lipy.
Bolesť v krku
Nepríjemné škrabanie v krku sa postupne mení na bolesť. Ťažko sa prehĺta, ťažko sa rozpráva. Človeka to nabáda na šálku horúceho čaju. No chyba! Extrémy sú zlé. Horúci aj studený nápoj hrdlo ešte viac podráždi a bolesť bude ostrejšia. Vlažný čaj je ten správny nápoj.
Ako si s boľavým hrdlom pomôcť? Najlepšie kombináciou zvonka aj zvnútra.
Zvonka pomôže obklad na krk. Budeš potrebovať bavlnenú vreckovku, šatku, alebo bavlnenú plienku a igelitový sáčok. Vreckovku namoč vo vlažnej vode. Vyžmýkaj a prilož na krk. Prekry ju igelitovým vreckom a obviaž krk šatkou, alebo čistou bavlnenou plienkou. Obklad si ponechaj aspoň 2 hodiny.
Ešte z detských čias si spomínam, že mamina mi dávala na krk vreckovku namočenú v teplom roztoku vody a domácej pálenky. Pomer bol pol na pol. Na vrch šla ešte bavlnená šatka. Takto som to mala niekoľko hodín. Napodiv to pomáhalo. Krk bol síce zvonku vyštípaný, no malo to ešte jednu výhodu. Prenikavá vôňa domácej slivovice uvoľnila aj upchatý nos.
Zvnútra pomáha kloktať hrdlo najmä odvarom zo šalvie, repíka, či harmančeka. Dobre poslúži opäť už spomínaná slaná voda. No nie každý znesie tú nepríjemnú chuť. Kloktaj koľko denne znesieš. Bolesť postupne ustúpi do niekoľko hodín.
Nepríjemný kašeľ
Ak sa veci skomplikujú, môže sa to skončiť kašľom. Nadbytočné hlieny musia z tela von. Ako si poradiť s nepríjemným spoločníkom a aké bylinky na kašeľ dobre účinkujú, si môžeš prečítať TU.
Želám krásnu jeseň a čo najviac bezsoplíkových dní. ?
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov