Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Mäta – osviežujúca a ľahko dostupná bylinka pre všetkých

od | máj 11, 2018 | Bylinky | 0 komentárov

Mäta je jednou z najstarších liečivých rastlín. Známa bola už za čias Egypťanov. Voňavé lístky našli svoje využitie v kuchyni, kozmetike aj liečiteľstve. Mäta má mnoho odrôd. Účinkami sú si veľmi podobné. Rozlišujú sa tvarom a v jemných odtieňoch svojej chuti.

 

Historické okienko

kvet mäty

Mäta – rastlina so sviežou vôňou

Mäta patrí k najstarším liečivým rastlinám. Je známa v gréckej mytológii. Podľa legendy sa Boh podsvetia Hádes zamiloval do nymfy Menthy. Premenil ju na voňavú rastlinu, aby ju ochránil pred svojou žiarlivou ženou.

Biblickí farizeji si mätu vysoko cenili. Židia sypali mätu na dlážku v synagógach. O niekoľko storočí neskôr prebrali túto tradíciu Rimania a pomenovali ju zelinkou svätej Márie.  Mäta sa stala symbolom pohostinnosti.

V Japonsku nosili voňavé prívesky z listov mäty.

V 9. storočí sa do Európy dostalo množstvo kultivarov mäty. Z vyše 600 kultivarov si lepšie vyberieš podľa ich vône než podľa názvu.

 

Čím je mäta výnimočná?

lístky mäty

Lístočky plné sviežej chuti

Súčasťou rastliny je mentol.  Mentol pôsobí na nervové zakončenia  slizníc a kože. V malých dávkach má chladivý a osviežujúci účinok. Vo vyšších pôsobí ako lokálne anestetikum. Zároveň rozširuje cievy, a tým uľahčuje prestup ostatných liečivých látok do kože. Používa sa ako pomocná látka v rôznych prípravkoch.

Mäta je bohatá na vitamíny A a C. Obsahuje thiamín, kyselinu listovú a riboflavín. Súčasťou rastliny je mangán, horčík, meď, draslík, železo, vápnik aj zinok. 

 

Liečivé vlastnosti mäty

  • Vďaka mentolu pôsobí spazmolyticky – uvoľňuje napätie a kŕče hladkého svalstva tráviaceho systému a dýchacích ciest.
  • Priaznivo pôsobí pri prechladnutí a zápaloch dýchacích ciest.
  • Podporuje tvorbu a vylučovanie žlče, podporuje rozpúšťanie cholesterolových žlčových kameňov.
  • Podporuje trávenie a zlepšuje chuť do jedla.
  • Pôsobí antibakteriálne – pri zápaloch ďasien, aftoch a bolesti zubov.
  • Osviežuje dych a upokojuje boľavé ďasná.
  • Zmierňuje nauzeu a kinetózu.
  • Zmierňuje bolesti hlavy.
  • Napomáha uvoľneniu upchatého nosa.
  • Mäta je nápomocná pri štikútke a plynatosti.

 

V akej podobe si mätu dopriať?

lístky mäty

Pár lístočkov mäty dodá vode príjemnú sviežosť

Čerstvé mätové lístky sú chutnou ozdobou rôznych dezertov a šalátov. V horúcich letných dňoch mäta úžasne osvieži. Pár čerstvých lístočkov zalej studenou vodou a pridaj koliesko citróna. Čerstvé lístky môžeš pridať do populárneho smoothies nápoja.

Čaj z čerstvých lístkov mäty je nesmierne chutný a osviežujúci. Zapar pár lístkov vriacou vodou. Nechaj 10 minút lúhovať a vychutnaj po dúškoch.

V zime si priprav skvelý teplý nápoj zo sušenej mäty. Lyžičku sušenej mäty zalej v šálke vriacou vodou a nechaj lúhovať 10 minút.

Počas tehotenstva a pri obličkových ťažkostiach neužívaj mätu nadmerne!  Čistý mätový čaj sa odporúča piť denne iba po dobu 10 dní. Potom si daj prestávku. V čajových zmesiach si mätu môžeš dopriať neobmedzene.

mätový čaj

Lahodný mätový čaj

Mäta je súčasťou mnohých čajových zmesí najmä tých proti chrípke. 

Vďaka svojim priaznivým účinkom je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov. S obľubou sa využíva ako súčasť zubnej pasty a  ústnej vody. Pridáva sa tiež do osviežujúcich sprchových gélov, či šampónov.

Mäta je rastlinka s mnohorakým využitím a iste si nájde miesto aj u teba doma. Jej pestovanie je nenáročné v byte aj v záhradke. Pár lístkov dokáže dokonale spestriť pitný režim, či osviežiť jedlo. Nemala by preto chýbať v žiadnej domácnosti.

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: mäta

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!