Rakytník rešetliakový je nenáročný ker plný vitamínov. Výrazne stimuluje imunitný systém a účinne napomáha pri celkovom zotavovaní organizmu. Pre svoju nenáročnosť a priaznivé účinky sa pestuje takmer v celej Európe. Rakytník je odolný voči mrazom a ľahko si ho môžeš vypestovať vo vlastnej záhradke.
“Žiariaci kôň”
Rakytník pochádza z Ázie, kde ho oddávna využívali v tradičnej medicíne. Postupne sa rozšíril do celej Európy. Účinky rakytníka poznali už starovekí Gréci. Latinské označenie rastliny – Hippophae rhamnoides – je v preklade „žiariaci kôň“ alebo „kôň so žiarivou srsťou“. Gréci údajne vypozorovali súvislosť medzi pasúcimi sa koňmi v oblasti výskytu rastliny a krásnou lesklou srsťou.
Rakytník – multivitamínový poklad
Plody rakytníka sú plné vitamínov a biologicky aktívnych látok s blahodárnymi účinkami. Nie nadarmo ho nazývajú citrónovník severu. Už 1 bobuľa rakytníka obsahuje až 25-násobne viac vitamínu C ako citrón. Ker je bohatou zásobárňou vitamínu A a organických kyselín. Jednou z najdôležitejších zložiek rakytníka je kyselina palmitoolejová.
Výrazné biostimulačné účinky rastliny sú priam požehnaním pre imunitný systém. Vitamín B3 zlepšuje pamäť a sústredenie. Kyselina listová sa podieľa na správnom raste a vývoji plodu. Rakytník obsahuje vitamín K a vitamín D. Jeho súčasťou je dôležitý antioxidant vitamín E.
V rakytníku sú obsiahnuté stopové prvky – mangán, železo a bór.
Účinky rakytníka
- Rakytník výrazne napomáha zvyšovať imunitu.
- Má antiseptické účinky a chráni telo pred voľnými radikálmi.
- Je vhodnou prevenciou kardiovaskulárnych ochorení.
- Podporuje tvorbu žlče a tráviacich enzýmov, zlepšuje trávenie a prispieva k pravidelnému vylučovaniu.
- Detoxikuje organizmus, je užitočný pri prevencii a liečbe ochorení pečene.
- Rozpúšťa hlieny a napomáha liečbe kašľa.
- Zlepšuje pamäť a sústredenie, má antistresové účinky.
- Zlepšuje stav pokožky a vlasov.
- Znižuje cholesterol.
- Prečisťuje a podporuje činnosť obličiek a močového ústrojenstva.
- Pri vonkajšej aplikácii má silné regeneračné účinky, zlepšuje hojenie kožných poranení (popáleniny, omrzliny, otlaky, rezné rany a preležaniny).
- Účinný pri liečbe hemoroidov – zvonka.
- Zlepšuje kvalitu pokožky, zvyšuje pružnosť a obmedzuje tvorbu vrások.
- Podporuje rast vlasov.
- Je vhodným podporným prostriedkom pri liečbe rakoviny.
- Vhodný pri liečbe vredových ochorení žalúdka a dvanástnika.
Využiteľnosť rakytníka
Rakytník dorastá do výšky 3-5 metrov. Plody majú okrúhly až elipsovitý tvar od oranžovej farby až po červenú. Rozmanitá špecifická chuť plodov kolíše od sladkokyslej až po nahorkastú. Plody sa zbierajú v septembri, ideálne po prvých mrazoch.
Rakytník je využiteľný celý. Plody, kvety, lístky a dokonca aj korienky.
Plody môžeš priamo jesť, uskladniť v mrazničke, alebo ďalej spracovať. Možno z nich pripraviť mimoriadne zdravé šťavy, sirupy, pyré aj chutný džem.
Rakytníkové konáriky, listy, ale aj plody možno použiť na prípravu čaju. Z rakytníka sa vyrába tiež olej a tinktúra.
Rakytník má nepopierateľne množstvo priaznivých benefitov. Jeho kľúčovou vlastnosťou je celkové posilnenie imunitného systému. Ak máš záhradku, rakytník si vďaka jeho nenáročnosti môžeš ľahko vypestovať doma. Kvalitné výrobky s rakytníkom jednoducho a rýchlo zakúpiš TU.
Aké skúsenosti máš s rakytníkom ty?
Zdroj obrázkov: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov