Šalvia bola v dávnom stredoveku považovaná za rastlinu nesmrteľnosti. Je to výnimočná rastlina s obsahom prírodných fytoestrogénov. Dokáže byť pre telo veľkým prínosom. Prečo ju teda nevyužiť vo svoj prospech?
Názov šalvie pochádza z latinského slova salvere – v preklade chrániť a liečiť!
Čo je to za rastlinu?
Šalvia lekárska pochádza z južnej Európy. Možno ju poznáš pod názvom vlčí chvost, alebo babské ucho. Krásna rastlina s plstnatými lístkami – šíriacimi korenistú vôňu. Pestuje sa cielene a je ozdobou nejednej záhradky. Obľubuje teplo a slnko. Je však náchylná na mráz, o čom som sa presvedčila aj sama. Po 2 rokoch mi totiž moja krásavica zimu neprežila. Je dobré ju preto na zimu prikryť vetvičkami. Svojimi fialkovými kvetmi je dobrým lákadlom pre včely.
Zo šalvie lekárskej sa zbiera vňať a listy v máji, prípadne začiatkom júna.
Na lúkach rastie šalvia lúčna. Aj tá má liečivé účinky, no vraj o čosi menšie ako tie šalvie lekárskej. Z nej sa zbierajú listy za slnečného počasia – vtedy majú najvyšší obsah éterických olejov. Lístky zbieraj ešte pred kvitnutím – v máji, prípadne v júni. Kvety šalvie lúčnej sú vhodné na prípravu octu.
Šalvia a jej blahodárne účinky
- Má silne dezinfekčné a sťahujúce účinky
- Hojivé a protizápalové účinky
- Lieči zápaly a rany na slizniciach úst, nosa a v krku
- Zmierňuje nadmerné potenie
- Priaznivo pôsobí na imunitu
- Prečisťuje krv
- Odhlieňuje dýchacie cesty
- Napomáha dobrému tráveniu
- Vďaka prírodným fytoestrogénom šalvia blahodárne vplýva na hladinu ženských hormónov
- Je nápomocná pri zápaloch močových ciest
V akej forme využiť priaznivé účinky šalvie?
Rastlinu môžeš používať vnútorne vo forme čaju, ale aj zvonku. Svoje využitie nájde i v kuchyni ako chutné korenie. Vďaka svojim priaznivým účinkom sa využíva aj v kozmetickom priemysle. Je obľúbenou zložkou zubných pást, prípravkov do kúpeľa a podobne. Pridáva sa do kúpeľových solí a pien, do zubných pást, prípravkov na ošetrenie problémovej pleti a podobne.
Chutný čaj:
Šalviový čaj si pripravíš veľmi jednoducho. 1 lyžičku sušených šalviových lístkov zalej 250 ml vriacej vody a nechaj krátko lúhovať. Nechaj mierne vychladnúť a popíjaj po dúškoch. Šalvia vynikajúco chutí v kombinácii s medovkou, alebo harmančekom.
Šalvia na lokálne použitie:
Priprav si zápar podobne ako čaj. Tentoraz ho však použi ako kloktadlo pri boľavom hrdle, alebo rankách v ústnej dutine. Dá sa použiť aj zvonka. Navlhči bavlnenú vreckovku a prilož na boľavé hrdlo, alebo priedušky. Rovnako môžeš dezinfikovať ranu. Odvarom zo šalvie sa môžeš zbaviť aj lupín vo vlasoch.
Šalvia v kuchyni:
Je vhodná do mastnejších jedál podobne ako tymián, či saturejka. Jej korenistá chuť vynikne na bravčovom, husacom aj morčacom pečenom mäse. Naše babičky ju často využívali namiesto petržlenu. Je pomerne aromatická, tak ochucuj s mierou. V zmesi s ďalším korením sa používa často na dochutenie rýb.
Správne dávkovanie je veľmi dôležité!
Všetko s mierou a pri šalvii to platí dvojnásobne. Vysoké dávky môžu spôsobiť nepríjemné kŕče, dokonca omámenie. Šalviu neužívaj dlhodobo a maximálne 2 šálky čaju denne. Po dlhšom užívaní si dopraj mesačnú pauzu. Šalvia sa neodporúča v tehotenstve ani v období dojčenia.
Zdroj obrázkov: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov