Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Advent – význam a symbolika. O čom by malo toto obdobie byť?

od | dec 2, 2018 | Tradície | 0 komentárov

Advent – adventné obdobie – pochádza z latinského “adventus” – príchod. Vieš čo presne obdobie adventu symbolizuje a aký je jeho význam?

Vianoce

Obchody sú plné vianočných dekorácií

Len čo uplynie dušičkové obdobie, obchody sa predbiehajú v ponuke vianočných dekorácií a venčekov. Z roka na rok je to priam agresívnejšie. Tento rok som dokonca objavila čokoládových Mikulášov a iné drobnosti v riadnom predstihu – ešte začiatkom októbra. Aj ma to zaskočilo, aj pobavilo. Len čo skončilo leto, už tu máme Vianoce?

Ale kdeže, na tie si ešte treba počkať. Poďme pekne postupne… Dekorácie iste potešia a priam navnadia človeka na najkrajšie sviatky v roku. A tie majú veru aj hlbší význam. Predchádza im obdobie Adventu. Akéhosi stíšenia sa a duchovnej prípravy.

 

Advent – čo to presne znamená?

Adventné obdobie sa vymedzuje na 4 nedele pred sviatkom narodenia Ježiša. Predstavuje obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. Začiatok adventu je zároveň začiatok nového liturgického roka rímskokatolíckej cirkvi. Veriaci si v čase adventu pripomínajú príchod Ježiša na svet – jeho narodenia a zároveň jeho slávny druhý príchod. 

Vianoce

Advent zahŕňa duchovnú prípravu na stretnutie s Ježišom

Advent je rozdelený na dve časti. Hranicu medzi nimi tvorí 17. december. Prvá časť kladie dôraz na očakávanie druhého príchodu Krista. Druhá časť je akousi duchovnou prípravou na stretnutie s Ježišom pri jasliach. 

Adventné obdobie sa prelína so stridžími dňami. V ľudovej kultúre má toto obdobie doslova magický charakter. Je popretkávané rôznymi rituálmi, veštením a poverami.

 

Aj Advent má svoju históriu

Začiatky Adventu siahajú do 5.-6. storočia. Adventné obdobie v tom čase zahŕňalo šesť nedieľ.  Malo pôstno – kajúcny význam.  Až pápež Gregor I. Veľký skrátil Advent na štyri nedele. 4 týždne symbolizovali 4000 rokov čakania na Mesiáša.  Konečnú podobu Advent nadobudol až v 8. – 9.storočí. Vtedajší pápež, zaviedol pre Advent pôstne pravidlá.

 

Adventný veniec – symbol adventného obdobia

Kto by nepoznal tradičný adventný veniec so štyrmi sviecami. Je významným symbolom adventného obdobia. Sviečky sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ.

Podľa Biblie je veniec prejav úcty, radosti a víťazstva. Adventný veniec vzdáva hold tomu, kto je očakávaný a prichádza zároveň ako víťaz, kráľ a osloboditeľ.

Svetlo z horiacich sviec je symbolom prichádzajúceho Krista –  „svetla sveta“.

 

advent

Adventný venček poteší ako dekorácia

Ako veniec vznikol?

Vznik adventného venca sa spája s historkou o nemeckom evanielickom pastorovi. Začiatkom 19. storočia Johann Henrich Wichern vyrobil prvý adventný veniec. Pôsobil ako učiteľ v nedeľnej škole. Staral sa o chudobných ľudí a zriadil tiež útulok pre chudobné a opustené deti. 

Na základe neustálych otázok svojich zverencov – koľko dní ešte zostáva do Vianoc – sa Wichern rozhodol vyrobiť drevený veniec so sviečkami.  Veniec mal 19 tenších sviec – tie predstavovali všedné dni. Zároveň mal 4 hrubšie sviečky – ako symbol 4 nedieľ. 

 

Akú symboliku v sebe ukrýva adventný veniec?

Advent

Fialová je farbou Adventu

Adventný veniec sa spravidla nenachádza iba v kostole. Často sa s ním stretneš kdekoľvek. V nemocnici, na úrade a možno máš jeden aj ty doma.

Sviece na adventnom venci bývajú často tmavomodrej alebo fialovej farby – ktorá je v čase Adventu farbou liturgického rúcha. No povedzme si úprimne, aj taký adventný veniec podlieha módnym trendom. Dnes ho nájdeš v akejkoľvek farbe a nemusí mať iba tradičný venčekový tvar. Dnes je skôr dekoratívnym prvkom.

 

Pravý adventný veniec nesie v sebe presnú symboliku.

  • Zelené vetvičky ihličnanov alebo cezmíny – prestavujú život.
  • 3 fialové sviece – predstavujú dôstojnosť, pokánie.
  • 1 ružová sviečka je zasvätená priateľstvu.
  • Sviečky sa zapaľujú proti smeru hodinových ručičiek.
  • Časté sú vence s piatou – bielou sviečkou – uprostred.  sa zapaľuje na Štedrý deň a symbolizuje Krista – on predstavuje svetlo.

 

Či už si veriaci, alebo aj nie, Advent má v sebe pre každého z nás isté čaro. Mnohí sa v tom čase naháňajú za darmi a investujú všetku energiu na dokonalú prípravu sviatkov. No ako iste vieš, Vianoce a adventné obdobie je aj o niečom inom. Je aj o čase sa stíšť, spomaliť, rekapitulovať. Nájsť si čas na seba a svojich blízkych. Vychutnaj si toto obdobie v plnej miere a o to krajšie budeš mať sviatky.

 

Krásne adventné obdobie a ešte krajšie prežitie najčarovnejších sviatkov v roku!

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: advent

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Odoberaj newsletter od Valacha

Tradície žijú v každom z nás. Valach ti ich pomôže prebudiť. Články plné zaujímavých tém, tradičných receptov, súťaže a novinky. To všetko v tvojej emailovej schránke.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!