Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Svätý Mikuláš – obľúbený dobrodinec opradený legendami

od | dec 6, 2018 | Tradície | 0 komentárov

Mikuláš, Dedo Mráz, Santa Claus… Kto sa v tom má dnes vyznať? Vnímame ho najskôr ako veľkého starého pána s dlhou bielou bradou, zahaleného v červenom rúchu. Štedrý deduško, čo rozdáva dobrým deťom darčeky. Málokto vie, že pôvod tohto dobrodinca je priamo v Malej Ázii, dnešnom Turecku.

Kto je Svätý Mikuláš?

Mikuláš

Svätý Mikuláš – jeden z najobľúbenejších svätcov

O živote Svätého Mikuláša sa zachovalo veľmi málo písomných zmienok a faktov. Mnohé skutočnosti z jeho života sú dohady. Vnímame ho najmä ako bytosť opradenú legendami. Je jedným z najobľúbenejších svätcov. Historické zdroje prezrádzajú, že bol veľkým diplomatom, ktorý neraz uprednostnil milosť pred tvrdým zákonom. Pomohol tak mnohým ľuďom v núdzi.

Svätý Mikuláš skutočne žil. A veru už dávno. Narodil sa niekedy okolo roku 280 na južnom pobreží Malej Ázie v Patare – dnešných ruinách pri mieste Kalkan v Turecku. Bol jediným synom bohatých a zbožných rodičov. Po ich smrti zdedil majetok, ktorým obdaruvával chudobných. Stal sa biskupom v Myre. Tradične sa zobrazuje s biskupskou mirtou na hlave a biskupskou berlou v ruke. Mikuláš bol povestný svojou dobročinnosťou a súcitom s chudobnými.  Žil v časoch veľkého prenasledovania kresťanov. Istý čas bol sám väznený.

 

Svätý Mikuláš bol muž s veľkým srdcom.

 

Mikulášske skutky opradené legendami

So svätcom sa spája niekoľko legiend. Najznámejším sa stal príbeh o chudobnej rodine. Zúfalý otec nebol schopný trom dcéram zabezpečiť veno k vydaju. Bez vena ich nechcel žiaden ženích. Dcéry sa preto mali stať kurtizánami. Mikuláš tajne vložil do okna mešec plný zlatých mincí.  Legenda hovorí, že to isté sa zopakovalo ďalšie dve noci. Zachránil tak dcéry pred nemilým osudom. Vďaka jeho štedrosti sa každá z troch dcér mohla slušne vydať. Práve táto legenda sa úzko spája so zvykom kladenia topánok do okien, v predvečer svätého Mikuláša.

Ďalšia legenda hovorí o príbehu troch námorníkov v ohrození života na rozbúrenom mori. Po úpenlivých prosbách sa im zjavil mocný muž. Chopil sa kormidla, premohol víchricu a opäť zmizol. Až v kostole v Myre spoznali námorníci svojho záchrancu v obraze Svätého Mikuláša.

Mikuláš sa vraj často večer po zotmení prechádzal ulicami. Rád pozoroval ľudí za oknami. V jeden večer zbadal chudobnú a ubiedenú rodinu s deťmi. Nemali nič na večeru.  Do okna im vložil jedlo, hračky aj zopár mincí. Nik nevedel, kto je tým dobrodincom. Svätý Mikuláš chcel zostať v anonymite.

Mikuláš

Sviatok Mikuláša sa spája s obdarovaním tých najmenších

Prečo práve 6. december?

6. december – údajne deň úmrtia Svätého Mikuláša, bol vyhlásený za sviatok. Presný dátum jeho smrti však známy nie je. Už v stredoveku si ľudia svätého Mikuláša pripomínali obdarúvaním svojich blízkych. K nám tento kult prenikol v 12. – 13. storočí počas nemeckej kolonizácie. Tradícia mikulášskych obchôdzok s anjelmi a čertom vznikla v severofrancúzskych kláštorných školách.

Aj dnes sa s obľubou 6. decembra organizujú tradičné mikulášske akcie najmä na školách. Možno sa ešte aj dnes so zvykom mikulášskych obchôdzok stretneš v obciach, mestách, či dokonca v kostoloch.

Mikuláš

Santa – obľúbená rozprávková postava

Mikuláš či Santa?

Mikuláš

Sviatok svätého Mikuláša je obľúbený najmä u najmenších

V štátoch Beneluxu, nemecky hovoriacich krajinách, ale aj v USA, Kanade a v Rusku poznajú deti tzv. vianočného muža. Po nemecky – Weihnachtsmann, francúzsky – Pere Noël, rusky – Ded Moroz a azda najznámejší Santa Claus (čo je aj tak skomolenina latinského mena Sanctus Nicolaus). Postava výzorom podobná Mikulášovi, ale nemá kresťanský pôvod.

Svätý Mikuláš – ako biskup, dobrodinec, kresťan. V Holandsku známy ako Sinterklaas , Father Christmas  v Anglicku, Noel Baba v Turecku. Vo Francúzsku – Saint Nicolas  a  Pai Natal v Portugalsku.

Dnes sa z pôvodnej postavy biskupa vplyvom médií a reklamy stala rozprávková bytosť – Santa Claus. Len máloktoré dieťa a možno i mnoho veľkých vie, kto bol naozaj sv. Mikuláš. Jedno je však isté. Deň svätého Mikuláša má svoje čaro. Radosť v detských očkách z mikulášskeho balíčka stojí za pozornosť. Navyše je to deň, ktorý nám všetkým pripomína, že sa neúprosne blížia tie najkrajšie sviatky v roku – Vianoce!

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: Mikuláš // Vianoce

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!