Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Deň Zeme – výnimočný deň s jasným celoročným posolstvom

od | apr 25, 2019 | Tradície | 0 komentárov

Deň Zeme si každoročne pripomíname 22. apríla. Tento výnimočný deň však nie je žiadnou novinkou. Matička Zem má svoj sviatok už desiatky rokov.

Deň Zeme – kde pramení jeho pôvod?

Dni Zeme majú svoj pôvod v dobách dávnych. Sú nepriamo spojené s oslavami jarnej rovnodennosti, ktoré pripadali na 21. marca. Spájali sa s oslavou jari.

deň Zeme
Tatry – veľkoleposť sama o sebe, naša pýcha

Dnes je deň Zeme celosvetovým sviatkom. V roku 1970 ho za svetový vyhlásil americký senátor Gaylord Anton Nelson. Motivoval a povzbudzoval najmä študentov k vypracovaniu projektov na ochranu životného prostredia.

Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu. Niesol sa v duchu integrácie ekológie do politiky. Zaoberal sa otázkami recyklácie odpadkov a hľadania obnoviteľných zdrojov energií.

Ľudia poukazovali na to, že človek a jeho činy čoraz viac ohrozujú planétu Zem. Aktivisti a ekológovia od roku 1970 spustili kampane a výzvy na spoločné úsilie – na záchranu planéty.

OSN začala sviatok sláviť o rok neskôr. V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta. 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme.

deň zeme
Vo svete nájdeš mnoho rozprávkovo nádherných miest, oplatí sa preto o Zem starať

Aká je hlavná myšlienka sviatku dnes?

V súčasnosti je Deň Zeme populárnym a celosvetovo uznávaným sviatkom. Oslavujú ho milióny ľudí na celom svete. V daný deň sa konajú rôzne aktivity a podujatia podporujúce ekologické správanie.

Sviatok upozorňuje na dopady ničenia životného prostredia. Motivuje ľudí k zamysleniu a hľadaniu riešenia, ako tieto katastrofy aspoň zmierniť.

Tento rok nám pripadol deň Zeme na Veľkonočné sviatky. Z toho dôvodu sa mnohé akcie mierne posunuli.

deň zeme
Príroda v každom kúte sveta je nesmierne očarujúca

Každý z nás môže svojim konaním a správaním aspoň v niečom prispieť. Aj malý krôčik každého z nás zmôže veľkú vec. A treba začať už dnes. Deň Zeme by nám mal pripomínať, že aj po nás prídu ďalšie generácie, ktoré ešte budú planétu potrebovať. Správajme sa preto k matičke Zemi s úctou a rešpektom a začnime myslieť a konať ekologickejšie. Na Deň Zeme, ale aj po celý zvyšok roka. Majme radi našu Zem, prírodu a dary ktoré nám dáva. Veďme k láske k Zemi aj naše deti. Veď ak máš niečo skutočne rád, tak tomu zámerne nikdy neublížiš. Zem – príroda je tu pre nás a je našou povinnosťou robiť všetko pre to, aby tu bola aj pre ďalšie generácie.

Ako na to? Inšpiruj skvelým článkom 22 tipov, aby bol deň Zeme každý deň.

Môj eko TIP: Už aj na Valachshope nájdeš ekologické látkové nákupné vrecká.

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: deň Zeme

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!