Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Valentín – deň zamilovaných: Vieš ako to celé začalo?

od | feb 13, 2019 | Tradície | 0 komentárov

Valentín sem – Valentín tam. Kto by dnes nepoznal sviatok zamilovaných. Každoročne nám ho s radosťou pripomínajú obchodné reťazce aj médiá. Nie je veru šanca zabudnúť, aj keby človek veľmi chcel.

Kto bol sv. Valentín a ako vznikla prvá valentínka?

Celá Amerika ako inak oslavuje Valentína pompézne a s veľkou dávkou komercie. Pôvod sviatku však treba hľadať kdesi inde!

Kolískou sviatku je romantické Taliansko.

Valentín

Podľa legendy bol svätý Valentín kňaz a lekár. Neskôr sa stal dokonca biskupom. Pochádzal z talianskeho mesta Terni. V čase jeho pôsobenia v Ríme platil dekrét cisára Claudia II.. Dekrét zakazoval rímskym vojakom oženiť sa. Manželské radosti ich vraj odvádzali od plnenia vojenských povinností.

Čo cisár zakázal, biskup Valentín tajne porušoval. Nariadenie považoval za porušenie Božích zákonov a snúbencov tajne sobášil. Skončil preto vo väzení, kde sa dokonca sám zamiloval do dozorcovej slepej dcéry. Pred vlastnou popravou jej napísal odkaz: „Od tvojho Valentína.“ Takto vraj vznikla prvá symbolická valentínka.

Sviatok sv. Valentína vznikol až o pár storočí neskôr. Na počesť biskupa Valentína ho 14. februára 496 vyhlásil pápež Gelasius.

V 90. rokoch 20. storočia prenikla tradícia osláv dňa zaľúbených, sviatok svätého Valentína do štátov strednej a východnej Európy vrátane Slovenska.

Valentín
Na lásku tu máme 365 dní v roku na to nezabúdaj…

Valentín je vnímaný ako kontroverzný sviatok

Jedni ho milujú a s radosťou oslavujú, iní neuznávajú a zatracujú. Nuž koľko ľudí – toľko chutí. Všetko je však vecou osobného pohľadu a rozhodutia. Pravdou ostáva, že Slovensko si vzalo príklad od susedov z ďalekej Ameriky a sv. Valentína poníma pomerne komerčne. To na mnohých rodákov pôsobí nepriaznivo a vyvoláva priam opačný efekt.

Na strane druhej je milé urobiť si zo všedného dňa deň o čosi viac výnimočný. Lásky navyše nie je nikdy dosť. Milý drobný darček, či skutok urobený z čistého srdca má svoje kúzlo. Aj vlastnoručne pripravené chutné jedlo, alebo dezert zaiste potešia. No nezabudni! Na lásku tu máme ešte ďalších 364 dní v roku.

Valentín
Láska kvitne v každom veku

Tak či tak, 14. február napriek svojej kontroverznosti má svoje čaro. Je tiež spomienkou na odvážneho biskupa a lekára, ktorý obetoval svoj život pre lásku a dobro iných. A to si veru zaslúži rešpekt a uznanie.

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: Valentín

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!