Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Proti nádche som objavil liek. Ako?

od | jan 22, 2020 | Valach odporúča | 0 komentárov

Ako každého chlapa, aj mňa dokáže nádcha poriadne potrápiť. Keby len potrápiť, dokáže ma priviesť do smrteľných stavov. Ak sa s niečím podobným stretávaš aj ty, teraz pozorne čítaj. Prezradím ti proti nádche niečo, čo ti celkom významne zmení život.

Keď som bol ešte malý fagan, nedokázal som pochopiť všetky tie prírodné recepty starých materí. Bolí ťa hrdlo? Vypi teplý čaj, ten ti pomôže… No isto, akurát tak si popálim jazyk. Ako môžu nejaké suché bylinky pomôcť proti bolesti hrdla? Radšej si dám komerčný liek, vo všetkých reklamách predsa ospevujú jeho super-ultra dokonalý účinok.

Proti nádche existuje niečo lepšie ako chémia...

Rovnakej analógie som sa držal pri každom jednom ochorení. Najväčší problém mi však vždy spôsobovala práve nádcha. Na ňu neexistuje účinný komerčný liek. Akési ľudové príslovie hovorí, že neliečená nádcha trvá týždeň a nádcha liečená liekmi trvá 7 dní. No povedzme si na rovinu, s komerčnými liečivami je priebeh nádchy oveľa znesiteľnejší. Pocit, keď si strekneš nosný sprej a cítiš, ako všetky tie hnusné bacily dostávajú na frak, je na nezaplatenie. Práve vďaka nosným sprejom a pastilkám proti bolesti hrdla som ako-tak prežil všetky moje životné nádchy.

No potom prišiel zlom…

Jedného dňa minulý rok som sa ale ocitol v nezávideniahodnej situácii. Šiel som na niekoľko dní preč z domu. Prišiel som do neznámeho prostredia, bez zásob všetkých tých cenných liečiv proti nádche. Áno, tušíš dobre. Ešte v ten deň ma prišla navštíviť stará zlá kamoška, nádcha. Upchatý nos, bolesť hrdla. Fuj. Vravím si, dokelu, čo mám teraz akože robiť? Bol večer, ja som nevedel, kde je lekáreň a nechcelo sa mi ju hľadať. Vedel som však, že neďaleko je malý obchodík.

Vošiel som dnu, rozhliadol som sa a len tak tak som udržal slzičku. Zistil som, že nemajú žiaden ten zázračný liek, sprej či tablety. V tom mi však oko padlo na regál s veľkým zázvorom. Rovno pod ním bola cibuľa a cesnak. Uvedomil som si, že nemám na výber. Asi budem musieť vyskúšať tú prírodnú liečbu, ktorú mnohí tak ospevujú.

A proti nádche zabrala antinádcha 4000

V obchode som kúpil 4 veci – zázvor, cesnak, citrón a med. Tieto 4 suroviny si dobre zapamätaj. Keďže ja som jednoduchý človek, vymyslel som primitívny recept. Podrvil som niekoľko strúčikov cesnaku a polial som ich medom. Vznikla tak akási gebuzina, ktorá zvláštne páchla. Natrel som to na rožok, ako nejakú nátierku. K tomu rožku som si zobral na zahryznutie poriadny kúsok zázvoru. Len tak. Ošúpal som tú hnedú kôrku, podobne, ako keď čistím zemiaky. A ešte niečo. Na pitie som si spravil silný zázvorový čaj s medom. Pre istotu som do neho vytlačil aj celý citrón.

Najlepšie proti nádche...

Výsledok? Počas konzumácie tejto večere som dvakrát skoro dostal infarkt, mal som pocit, že mi exploduje hlava a žalúdok sa mi otočil asi trikrát okolo svojej osi. No výsledok mi vyrazil dych. Na ďalšie ráno som sa cítil až neuveriteľne dobre. To sa mi pri liečbe sprejmi a pastilkami proti nádche nikdy nestalo… Druhý deň som pokračoval v nastolenom trende. Občas som si odhryzol zo zázvoru, občas z cesnaku a pomedzi to som pil citronádu. Možno neuveríš, ale za 4 dni bola nádcha definitívne preč. Za 4 dni! Wau. Inak, tento recept som odvety vyskúšal ešte dvakrát a vždy zabral rovnako dobre.

Moja rada na záver je teda nasledovná – ak dostaneš nádchu, čo najskôr si choď kúpiť zázvor, cesnak a citrón. Prípadne aj med. Tieto suroviny skombinuj podľa svojich predstáv a niekoľkokrát za deň ich dostaň do tela, v ľubovoľnej podobe. A ja ti môžem garantovať, že rýchlejšiu liečbu nádchy si ešte nezažil. Ďakujem, príroda.

Ďalšie zaujímavosti na: med // zázvor

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!