Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Bylinky pre pevné zdravie počas zimy: príroda pozná riešenie!

od | jan 8, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Bylinky a rôzne rastliny tu boli od nepamäti. Vedia si poradiť s prechladnutím, ranami, či rôznymi neduhmi. Mnohé z nich pozitívne vplývajú priamo na náš imunitný systém.

Prevencia na prírodno

Príroda má riešenie na mnohé veci. Čajíky, tinktúry, či obklady pripravené zatočiť s rôznymi nepríjemnosťami. V ideálnom prípade je dobré siahnuť po bylinkách už preventívne.

Aká je prírodná multivitamínová zásobáreň? Rakytník, zázvor, echinacea – TOP trojka pre tvoj imunitný systém.

zázvor
Zázvorový čaj príjemne prehreje telo zvnútra
  • Rakytník – dnes už pomerne známy ker – je bohatý na vitamíny a biologicky aktívne látky. Nie nadarmo ho nazývajú citrónovník severu. Jeho kľúčovou vlastnosťou je celkové posilnenie imunitného systému. 
  • Starý známy zázvor je skvelý vďaka obsahu gingerolu. Účinne bojuje so zápalmi na bunkovej úrovni. Tlmí množenie baktérií a vírusov, čím pôsobí preventívne na mnohé respiračné ochorenia.
  • Echinacea – pomerne známa rastlina s ružovými lupienkami. Je schopná ničiť vírusy, baktérie, plesne a podporuje tvorbu bielych krviniek. Nie nadarmo je známa ako prírodné antibiotikum. Echinacín priamo stimuluje imunitný aj lymfatický systém.
čaje bylinky
Sušené bylinky si zachovávajú účinné látky po celú zimu

Bylinky – po čom siahnuť, keď už telo bojuje s nevítaným návštevníkom?

  • Boľavé hrdlo, únava, či chrípka? Pomôže šalviový čaj na kloktanie aj pitie zároveň. Príjemne vonia, napomáha uvoľňovať hlieny a tlmí nepríjemnú bolesť.
  • Baza má protizápalové a antivírusové účinky. Navyše stimuluje imunitný systém a tlmí bolesť. Bazový čaj má lahodnú a nezameniteľnú chuť. 
  • Na bolesť hlavy účinne pomôže medovka. Navyše zmierňuje zápal a pôsobí upokojujúco.
  • Energiu dodajú telu plody šípky. Skvele posilňujú imunitu a účinne bojujú so sezónnymi infekciami.
  • Skvelá materina dúška v sebe skrýva účinné látky, ktoré si poradia s každým „cudzopasníkom“ v tele. Pôsobí protiplesňovo, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva, navyše má upokojujúce účinky. 

Spomenuté bylinky sú často súčasťou mnohých  čajových zmesí, odporúčaných pri prechladnutí. Namiešané v správnom pomere tak účinne napomáhajú dostať organizmus do stratenej rovnováhy.

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: baza // echinacea // materina dúška // medovka // rakytník // šalvia // šípky // zázvor

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!