Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

MSM alias metylsulfonylmetán – minerál zdravia a krásy

od | sep 8, 2020 | Valach odporúča | 0 komentárov

MSM – presnejšie ide o metylsulfonylmetán. Napriek tomu, že názov zaváňa riadnou dávkou chémie, nie je to celkom tak. Biologicky aktívna síra je nutná pre správne fungovanie nášho organizmu.

Ľudské telo je ako systém poprepájaných súčiastok a komponentov. Jedno bez druhého nefunguje naplno, alebo vôbec. Nie každá “súčiastka” sa však dá nahradiť. O tento komplikovaný systém sa treba priebežne starať. Čo do neho za roky života vložíš, to očakávaj na staré kolená.

S MSM som prišla do kontaktu pred pár rokmi. Pátrala som v tom čase po vianočnom darčeku pre rodičov. Tentoraz som sa zamerala na ich zdravie. Lepšie povedané boľačky. Po dlhom premýšľaní a pátraní po internete, som napokon zakotvila pri MSM.

MSM alias metylsulfonylmetán

Jedná sa o organickú a biologicky najlepšie vstrebateľnú formu síry. Jeden z najdôležitejších minerálov potrebných v procese hojenia v tele.

Nedostatok síry spôsobuje nedostatočnú funkčnosť jednotlivých buniek, tkanív aj orgánov v tele. Anorganická síra sa absorbuje veľmi ťažko. Organická – biologicky aktívna síra je dôležitá pre zdravie každého žijúceho organizmu. MSM je prirodzeným zdrojom organickej síry s blahodárnymi účinkami na zdravie.

Síra je tiež “minerálom krásy”. Je nevyhnutná pri tvorbe kolagénu a keratínu – proteínov potrebných pre zdravie, ochranu pokožky, nechtov aj vlasov.

MSM
MSM je najčastejšie v práškovej forme

MSM v tej najprirodzenejšej forme?

MSM sa nachádza v bežnej strave. Vo vyšších koncentráciách v nepasterizovanom kravskom mlieku, káve, či v čaji. Prirodzene sa vyskytuje v jablkách, rajčinách, kukurici, malinách, ba aj v pive. Koncentrácia v prírodných zdrojoch je však pomerne nízka. Čo je hlavný dôvod, prečo sa syntetická forma stala rozšírenou. Synteticky vyrobený MSM má rovnaké vlastnosti ako prirodzene sa vyskytujúca verzia. Umožňuje doplniť stravu o vyššie dávky bez toho, aby človek musel konzumovať nereálne množstvá tých správnych potravín.

Ako bol metylsulfonylmetán objavený?

Príbeh metylsulfonylmetánu sa začal písať zhruba pred štyridsiatimi rokmi. V tom čase dvaja chemici – Dr. Stanley Jacob a Dr. Robert Herscher – pracovali pre celulózku a papiereň Crown Zellerbach Corporation. V tom čase sa snažili nájsť uplatnenie pre lignín – jeden z hlavných odpadových produktov fabriky. Na čo teda prišli? Oxidácia lignínu v reaktore produkuje Dimetylsulfoxid (DMSO), čo je prírodná forma organickej síry. Vo vode rozpustná zlúčenina, výrazne horkej chuti, bola dobre absorbovaná pokožkou.

Robotníci prichádzajúci do kontaktu s vodou obsahujúcou DMSO, pociťovali horkosť v ústach a nepríjemný telesný pach. No všimli si zásadnú vec. Poškodenia kože, škrabance aj iné kožné poranenia, sa im hojili rýchlo po kontakte s vodou obsahujúcou DMSO. Rovnako sa zmiernili problémy spojené s astmou a artritídou.

kĺbová výživa
MSM je tá správna kĺbová výživa

Po tomto objave boli publikované články o terapeutických vlastnostiach DMSO. Avšak charakteristická horká chuť aj zápach boli výrazné. Výskumníci naďalej skúmali derivát DMSO, ktorý by mohol byť človekom lepšie tolerovaný. Ich snaha nevyšla nazmar. Pri oxidácii DMSO je produkovaný MSM, omnoho stabilnejšia organická zlúčenina síry. Jej terapeutické účinky sú ekvivalentné k DMSO, chýba ale nepríjemná chuť a pach.

Kedy siahnuť po MSM?

  • MSM je v prvom rade výživa pre to najopotrebovanejšie, čo človek po rokoch asi má. Na mysli mám kĺby. Zvláčňuje vnútorné väzivové a chrupavkové tkanivá. Výsledkom je väčšia pružnosť, odolnosť aj pohyblivosť. Odporúča sa pri chronickej bolesti kĺbov, zápaloch a bolestiach. Priaznivo pôsobí aj pri osteoporóze.
  • Organická síra zjemňuje jazvy a hojí rany. Zvyšuje priechodnosť bunkových stien. Umožňuje tak vode a výživným látkam dostať sa do buniek a odplaviť škodliviny. MSM je vhodný pri kožných problémoch, vrátane vrások, strií, popálenín, rán aj odrenín.
  • MSM zmierňuje symptómy rôznych alergií. Dokáže sa naviazať na sliznice a vytvoriť prirodzenú ochrannú vrstvu medzi hostiteľom a alergénmi. Rovnakým spôsobom účinkuje na črevné parazity.
  • Športovci a atléti užívajú MSM pre zlepšenie vlastných výkonov a tiež pre urýchlenie regenerácie. Nakoľko SMS zvyšuje výkon a energiu, neodporúča sa užívať ho vo večerných a nočných hodinách.
zdravie, krása
MSM – minerál krásy

MSM nie je všeliek, ktorý vyrieši každý zdravotný problém. Je to výživový doplnok, ktorý ľudia prirodzene v minulosti požívali v dostatočných množstvách. Čo sa žiaľ nedá povedať o dnešku.

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: kĺby // krása // zdravie

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Odoberaj newsletter od Valacha

Tradície žijú v každom z nás. Valach ti ich pomôže prebudiť. Články plné zaujímavých tém, tradičných receptov, súťaže a novinky. To všetko v tvojej emailovej schránke.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!