Rakytník rešetliakový je mimoriadne vzácny ker. Jeho plody sú hotovou vitamínovou bombou. O to viac si ho vážim, že sa dá pestovať aj v horších klimatických podmienkach.
Rakytník pestujem už zopár rokov, no až tento rok ma doslova obdaril bohatou zásobou plodov. Doposiaľ nezarodil a poviem úprimne, už som v to ani nedúfala. No napokon prekvapil a ja mám neuveriteľnú radosť. Čo teda s plodmi? Aké sú možnosti?
Bobule rakatníka sa dajú usušiť, zamraziť, naložit do liehu, vína, octu, oleja či medu. Usušené plody môžeš pomlieť na prášok a v zime užívať v malých dávkach. Celé sušené plody sú vhodné na uskladnenie a prípravu zdravého čaju v zime. Rakytník je prírodný liek so všestranným využitím.
Rakytníkový čaj z čerstvých plodov
Príprava je jednoduchá. 500 ml vody daj prevariť. Až voda začne vrieť, pridaj 2 lyžice umytých rakytníkových bobúľ. Čaj var zhruba 5 minút. Bobule nechaj ešte 10 minút lúhovať. Potom preceď a oslaď medom podľa vlastnej chuti.
Rakytník v mrazničke – najjednoduchšia varianta uskladnenia
Azda najjednoduchšou alternatívou je plody umyť a dať zamraziť. V zime tak máš supervitamíny kedykoľvek poruke. Stačí po troške denne odobrať a pridať napríklad do smoothies. Alebo len tak požuť.
Domáci sirup
Plody dôkladne umy a popuč. Preceď cez gázu a vytlač z nich čo najviac šťavy. Šťavu daj zohrievať na sporák. Pridaj kryštálový cukor (prípadne trstinový). Na 1 liter šťavy budeš potrebovať 1 kg cukru. Šťavu nevar, len ohrievaj do 75 stupňov, kým sa cukor rozpustí. Hotový sirup nalej do čistých fliaš a pevne uzatvor. Ulož na chladné tmavé miesto.
Domáci olej s rakytníkom
2 -3 lyžice čistých rozdrvených bobúľ zalej 0,5 l panenským olivovým olejom. Použiť môžeš aj sezamový olej. Plody nechaj v oleji lúhovať 14 dní. Každý deň olej pretrep, aby sa liečivé látky čo najviac uvoľnili. Po 2 týždňoch olej preceď a primiešaj k nemu 1 lyžičku bieleho alkoholu. Uskladni na tmavom chladnom mieste.
Olej môžeš užívať zvnútra po lyžičke denne. Vhodný je tiež k použitiu zvonku k ošetrovaniu rán, popálenín, či rôznych kožných ochorení.
Rakytník – domáci džem
Na 1 kg plodov budeš potrebovať 1 kg cukru a 1l vody. Určite nie menej, nakoľko je rakytník sám o sebe dosť kyslý. Umyté plody zalej vodou a var na miernom ohni do zmäknutia. Uvarené prelisuj cez sito. Pridaj cukor, prípadne želírovací prípravok a spoločne var, kým zmes zhustne. Hotovým džemom naplň čisté poháre a dôkladne ich uzavri viečkom. Otoč poháre viečkom dole a nechaj v teple vychladnúť. Potom ich uskladni na tmavom, chladnom mieste.
TIP: O skvelých účinkoch rakytníka na ľudský organizmus si môžeš prečítať v článku TU.
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov