Cestoviny sú obľúbeným jedlom mnohých generácií. Pochutia si na nich deti, mladí aj staršie generácie. Ak ich dochutíš tou správnou omáčkou, rýchle a chutné jedlo máš raz-dva na stole. Nuž a v čase prázdnin sa to nesmierne hodí.
Hliva ustricová je známa huba plná vitamínov na podporu imunitného systému. Svojou neutrálnou chuťou si získala mnohých priaznivcov. O zdravotných benefitoch nehovoriac. Hodí sa na prípravu omáčky, polievky, k mäsu aj do rizota.
Prečo sa oplatí jesť hlivu?
Huba hlivy je koktailom vitamínov a minerálov. Obsahuje vitamíny skupín B, C, D a K. Nájdeš v nej tiež nenasýtené mastné kyseliny, steroly, proteíny i vlákninu. Je bohatá na stopové prvky – selén, železo, zinok, meď, sodík, chróm aj jód. A samozrejme – betaglukány – výnimočné a účinné látky na podporu imunity, ako aj na boj s vírusmi a baktériami.
- Hliva chráni srdce aj cievy – posilňuje ich, dokáže znižovať „zlý“ cholesterol a priaznivo vplýva na hladinu tukov v krvi.
- Hliva je skvelý antioxidant, pomáha pri detoxikácii čriev a k ich správnemu fungovaniu.
- Hliva má protirakovinové účinky, no pomáha tiež zmierňovať vedľajšie účinky chemoterapie.
- Dodáva telu energiu a vitalitu. Pomáha regenerovať bunky v tele, čím spomaľuje starnutie.
- Je nápomocná pri hojení zápalov, ale aj chronických infekcií.
- Považuje sa za prírodné antibiotikum.
Tých benefitov je ďaleko viac, každopádne stojí za to začať hlivu pravidelne konzumovať. Inšpirovať sa môžeš tiež receptom nižšie.
Cestoviny s hlivovou omáčkou – na prípravu budeš potrebovať:
- 300 g hlivy ustricovej
- 1 cibuľa
- 1 menší strúčik cesnaku (nemusí byť, ak neobľubuješ jeho chuť)
- 1-2 lyžičky nesoldíku
- mletá rasca
- mletá červená paprika
- čierne mleté korenie
- soľ
- 1 šľahačková smotana
- 2 PL masla
- 3 PL hladkej múky
- bylinky na ozdobu (napríklad petržlenová vňať, pažítka)
- ľubovoľné väčšie cestoviny (napríklad vrtuľky, kolienka, mušličky, špagety)
Postup prípravy:
- Cibuľu a cesnak nakrájaj nadrobno. Vlož do hrnca, pridaj maslo a popráš mletou paprikou. Zľahka osmaž, no tak, aby sa cibuľka nespálila. Pridaj hlivu nakrájanú na pásiky a zalej vodou (200 až 300 ml). Postupne pridaj soľ, nesoldík a korenia.
- Nechaj omáčku variť asi 30 minút. Následne rozhabarkuj hladkú múku v troške vody tak, aby neostali žiadne hrudky. Prilej ju pomaly k omáčke za dôkladného miešania. Nechaj celé prevrieť a omáčku odstav zo sporáka. Dochuť šľahačkovou smotanou, ktorá zjemní celkovú chuť omáčky.
- Hlivovú omáčku podávaj s uvarenými cestovinami a ozdob čerstvými bylinkami.
Dobrú chuť!
TIP: Ak si milovníkom húb, vyskúšaj tiež recept na chutné špagety Alfredo
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov