Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Ekzém – nechcený spoločník. Ako si sním poradiť?

od | aug 23, 2020 | Valach odporúča | 0 komentárov

Ekzém je nepríjemné svrbivé zápalové ochorenie kože. Nedá sa presne škatuľkovať, nakoľko má niekoľko variant. Platí však jedno, ide o neinfekčný zápal, neľakaj sa – neprenáša sa.

Ekzém je pomerne častá záležitosť. Neobchádza deti ani dospelých. Svrbivé, začervenané miesta na koži, často posiate pupencami, či pľuzgierikmi. Poprípade doslova šúpajúce miesta, akoby mal človek na tele lupiny.

Môže sa objaviť ako alergická reakcia na niečo, no jeho pôvod môže byť aj nealergický. Pomerne častým býva práve atopický aj kontaktný ekzém. Človek môže zareagovať naozaj na hocičo. Na jedlo, rastlinku, prací prostriedok, či na určitú látku v kozmetike.

Koža je ako okno do tela. Všetky odchýlky v našom tele sa ako prvé prejavia na našej pokožke.”

Ekzém – atopický

Pri tomto type je pokožka suchá, svrbiaca, odlupujúca sa. Môžu sa tiež objaviť pľuzgieriky, alebo pupienky. Atopik totiž reaguje na bežné podnety z okolia neštandardne. Reakcia máva alergický charakter. Zvýšená je aj citlivosť na dráždivé látky nealergického charakteru.

ekzém
Ekzém neobchádza ani tých najmenších

Často sa vyskytuje už u bábätiek. Dieťatko je podráždené, lebo ho telíčko svrbí. Zažila som ekzém u oboch mojich detí – vo veku okolo 1-2 mesiacov. Svrbivé pupence, fľaky po tváričke aj v kožných záhyboch. Na čo presne deti zareagovali, to neviem doteraz. Jedno je však isté. U bábätiek používaj čo najmenej kozmetiky a jej výber dôkladne zváž. Rovnako pozor na bežné silné a dráždivé pracie prostriedky. Vhodnejšou alternatívou je jemnejší prostriedok na pranie detskej bielizne.

U väčších detí sa ekzém objavuje práve v kožných záhyboch – v lakťových a podkolenných jamkách, pod ušami, na zápästiach a krku. Môže sa objaviť aj v okolí úst a očí. Údajne sa táto nepríjemná záležitosť nadobro vytratí po 10. roku života. Takéto šťastie má asi 75% detí.

Striedajú sa pri ňom obdobia vzplanutia a pokoja. Podnety, ktorými je vzplanutie vyvolané, sú však u každého iné. Zistiť príčinu vzniku atopického ekzému nie je vôbec jednoduché.”

U dcéry ako ekzém prišiel – tak odišiel a bol pokoj. No v prípade syna je to iné. Jeho pokožka – najmä záhyby, potrebuje dôkladne premasťovať. Napokon sa z neho vykľul alergik a detský ekzém bol v podstate prvou predzvesťou.

V čom spočíva liečba atopického ekzému?

Základom liečby sú antihistaminiká (na potlačenie alergických reakcií). Ak sa jedná o ťažkú formu, lekári siahajú po lokálnych kortikoidoch. Atopik musí dbať na pravidelné a dôkladné premasťovanie kože. Nie až keď sa objavia príznaky.

ekzém
Pravidelné premasťovanie kože je nevyhnutné

Ekzém – kontaktný a alergický

Kontaktný ekzém vzniká podráždením alebo poškodením kože. Dochádza k priamemu kontaktom pokožky s látkou, ktorá je agresívna alebo vyvoláva alergiu. Nejde o ochorenie nákazlivé, ani ohrozujúce život. No aj v tomto prípade je nepríjemné. Najčastejšie sa prejavuje začervenaním kože, vyrážkou a pľuzgiermi.

Existujú dva hlavné typy kontaktného ekzému:

Iritačná (toxická) forma

Pri tejto forme dochádza k poškodeniu kože pôsobením dráždivých látok. Väčšinou ide o agresívne chemické látky, ktoré sa nachádzajú v čistiacich prostriedkoch. Narúšajú kožu a vyvolávajú v nej zápal. Tento druh ekzému je častý u žien s citlivou pokožkou, kedy bežný prostriedok dokonale umyje riad, no zároveň môže u citlivých osôb narúšať štruktúru kože na rukách. V tomto prípade je vhodné siahnuť po menej agresívnom a šetrnom prostriedku voči jemnej pokožke.

Alergická kontaktná forma

Túto formu spôsobujú látky, ktoré nie sú škodlivé pre každého človeka. Dôvodom jej vzniku je prehnaná citlivosť kože u niektorých jedincov na rôzne látky, s ktorými prichádza do kontaktu. Najčastejšími alergénmi bývajú kovy v šperkoch, zložky kozmetiky, rôzne farbivá a vône.

Po čom siahnuť, keď sa ekzém objaví?

Na ekzém spoľahlivo fungujú lokálne kortikoidy, o tom niet pochýb. Tieto špecifické lokálne lieky sú len na predpis a je potrebné dôkladne zachovať správny postup aplikácie. No treba ich brať ako poslednú možnosť, nakoľko nie sú vhodné na časté a dlhodobé používanie. Určite je potrebné najskôr skúsiť menej drastické prostriedky.

Najjednoduchším riešením je ekzému predchádzať pravidelnou starostlivosťou o rizikové partie pokožky. V tomto smere sú dobrými pomocníkmi rôzne prírodné masti a oleje. Sú vhodné na pravidelné premasťovanie v rámci prevencie, ale aj v prípade vzplanutia prejavov, najmä v počiatočných štádiách

Vyskúšaj kúpeľ z ovsených vločiek

Príprava kúpeľa je jednoduchá. 1 balenie neochutených ovsených vločiek (deťom postačí 1/3 balenia) rozmixuj na prášok a nasyp do tečúcej teplej vody vo vani. Vo vode vydrž 15-20 minút, následne kožu osuš jemnou osuškou. Kúpeľ si dopraj dva razy do týždňa.

ovsené vločky
Ovsené vločky sú ľahko dostupnou a lacnou ingredienciou

Pri problémoch s ekzémom stojí za to nakuknúť do jedálnička. Údajne problémovým býva konzumácia vajec, kravského mlieka a lepku. Rizikové bývajú aj citrusy, kakao, čokoláda, údeniny, no dokonca aj ryby a morské plody. Namieste je dodávať telu dostatok vitamínov v rôznej podobe a tiež dostatočne zásobovať črevnú mikroflóru probiotikami.

obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: ekzém // Feel Eco // Valachshop // zdravie

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Odoberaj newsletter od Valacha

Tradície žijú v každom z nás. Valach ti ich pomôže prebudiť. Články plné zaujímavých tém, tradičných receptov, súťaže a novinky. To všetko v tvojej emailovej schránke.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!