Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Detoxikácia tela – môj jednoduchý návod, ako na ňu

od | jan 27, 2020 | Valach odporúča | 0 komentárov

Detoxikácia tela je v dnešnej dobe často omieľanou témou, na internete nájdeš asi milión návodov, ako postupovať. Dnes ti ukážem ten môj.

Na začiatok je dobré povedať, čo to tá detoxikácia tela vlastne je. Neboj, nebudem ťa zaťažovať žiadnymi poučkami vytiahnutými z lekárskej encyklopédie. Problém dnešnej doby je v tom, že do svojho tela dávame kopu „bordelu“ a chémie, ktorá sa tvári, že je jedlo. Na raňajky si dáme sladké umelé cereálie, na obed hranolky a vyprážané mäso, no a večer zabijeme nejakou šunkou, ktorá mäso videla akurát tak vo vedľajšom regáli v obchode. Žiadne jabĺčko, žiadna hruška, žiaden šalát. Sme leniví a pohodlní, k dispozícii máme všetko a jeme len to, čo nám chutí. A práve to je väčšinou najmenej zdravé.

detoxikácia tela nezdravé jedlo burger

Dobre, aby som negeneralizoval, nie každý takto funguje. No ja sa priznám, že nedržím práve najlepšiu životosprávu. Občas nestihnem obed, jem veľa sladkého a ovocie? Možno tak v podobe medu so slivkami a škoricou na raňajky. Takúto životosprávu mi po určitom čase dá telo pocítiť. Jednoducho, cítim sa zle vo svojej koži. Určite si taký pocit zažil niekedy aj ty. Práve vtedy viem, že je čas na poriadnu očistu. Ako by odborník povedal, na detoxikáciu tela.

Detoxikácia tela od všetkého zlého

Ja beriem detoxikáciu ako všeobecnú očistu tela od všetkých zlých vplyvov, nielen od nezdravého jedla. No keďže zas nemám toľko času venovať sa jej dlhodobo, detoxikácia tela u mňa trvá dva dni. No hovorím tu o intenzívnej plnohodnotnej detoxikácii. Z vlastného pozorovania môžem povedať, že takáto doba je plne postačujúca.

A čo sú to tie „všetky zlé vplyvy“? V prvom rade nezdravé jedlo, no aj nedostatok pohybu, notebook a smartfón. Všetkým týmto veciam sa počas mojej detoxikácie veľkým oblúkom vyhýbam. Notebook s prácou na dva dni vypnem, smartfón používam len v nevyhnutných prípadoch, nezdravého jedla sa ani nedotknem a doma sa snažím tráviť minimum času. Samotnú detoxikáciu potom rozdeľujem do dvoch fáz.

Detoxikácia zdravou stravou

Dva dni intenzívnej konzumácie všetkého zdravého, čo mi príde pod ruku. Tak by sa dala zhrnúť moja detoxikácia tela stravou. Na raňajky si dám prírodné vločky s mliekom, ktoré obsahujú veľa vlákniny. Niekto využíva aj detoxikačný čaj. Na obed jem výlučne šaláty s čo najrôznorodejším obsahom zeleniny, dobrá je aj cesnaková polievka, či vývar. Každý deň zjem aspoň jeden kvalitný jogurt, aspoň jedno jablko a pijem výlučne vodu s citrónom. Tá voda s citrónom, to je niečo. Len si na internete skús naštudovať, aké má účinky. Nabudí celý organizmus, prečistí tráviaci trakt, dodá kopec vitamínov, prispeje k skvalitneniu a vyčisteniu pokožky… Neuveriteľné a skutočne to funguje! Na večeru si dám niečo ľahké, taktiež s čo najvyšším obsahom vitamínov a minerálov.

detoxikácia tela citronáda

Netreba ti teda žiadne čarovné tabletky a prípravky na detoxikáciu. Len veľa ovocia, zeleniny, vody s citrónom, vlákniny z vločiek a probiotických kultúr z jogurtu. Ak takýto prísne zdravý jedálniček udržíš dva celé dni, gratulujem, prvú fázu detoxikácie si úspešne zvládol.

Detoxikácia športom

Druhou fázou detoxikácie je intenzívne športovanie a trávenie času na čerstvom vzduchu v prírode. Choď si poriadne zabehať, prevez sa niekam na bicykli, v zime choď lyžovať, alebo čo je ešte lepšie, skialpovať. Šport ešte skombinuj s prechádzkami v prírode a druhú fázu detoxikácie máš úspešne zvládnutú. Po príchode domov si ale nesadni ku televízoru či smartfónu. Prečítaj si knihu, oddychuj, venuj sa rodine a priateľom.

detoxikácia tela šport beh

Garantujem ti, že po takejto dvojdňovej detoxikácii plnej športu a zdravej stravy sa budeš cítiť ako znovuzrodený. Pýtaš sa, ako často je potrebné takúto detoxikáciu vykonať? Múdre jazyky hovoria, že vnútorne „špinavé“ telo poznáš práve podľa jazyka – ak nie je klasicky ružový a je na ňom biely, hnedý či iný povlak, mal by si telo detoxikovať. Moja rada znie – detoxikuj kedykoľvek, keď sa na to budeš vnútorne cítiť. Nemáš tým čo stratiť!

Ďalšie zaujímavosti na: detox

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Odoberaj newsletter od Valacha

Tradície žijú v každom z nás. Valach ti ich pomôže prebudiť. Články plné zaujímavých tém, tradičných receptov, súťaže a novinky. To všetko v tvojej emailovej schránke.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!