Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Stres – nepriateľ či kamarát? Čo robiť, keď je toho na teba priveľa?

od | jan 27, 2020 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Stres tu bol odjakživa, nie je výdobytkom len tejto zvláštnej modernej doby. V dávnych časoch mal človeka do istej miery chrániť, aby prežil. Ako je to so stresom dnes? Má vôbec v dnešnej dobe nejaké pozitívum?

Stres sem – stres tam, celá doba je o ustavičnom strese a tlaku z každej strany. Dnes už za každým problémom odborníci hľadajú stres. Nemôžeš spať? Stres! Máš zdravotný problém? Určite je za tým stres. Hmmm akoby to bola výhovorka a odpoveď na všetky problémy sveta. Lenže ono je to v tej najhlbšej podstate možno pravda. V ľudskom tele totiž všetko so všetkým súvisí … Žiadna novinka, no má to svoju logiku.

Krátkodobý a dobre zvládnutý stres dokáže telo mobilizovať. No ako je to v prípade, že stresujúcim situáciám niet konca kraja?

stres

Stres – čo to teda je?

Stres je definovaný ako obranná reakcia organizmu. Ukazovateľom stresovej reakcie sú stresové hormóny – adrenalín a kortizol. Adrenalín zvyšuje činnosť srdca a pomáha pri prekonaní akútnej stresovej situácie. Kortizol zas mobilizuje zdroje energie. Telo v strese uvoľňuje do krvi hormóny, ktoré majú za úlohu dodať viac sily a energie na zvládnutie danej požiadavky, teda konkrétnej situácie. V tomto je stres priateľom.

Ak je záťaže priveľa a pôsobí dlhodobo, je to zlé. Nadbytok energie nemá cestu na uvoľnenie, zostáva tak v tele a narastá. Podrážedenie, výbušnosť a úzkosť sú na dennom poriadku. Telo pracuje dlhodobo na „vyššie obrátky“ a následky nenechajú na seba dlho čakať.

Ako sa stres prejaví?

Mnoho odborníkov sa zhoduje v tom, že dlhodobý intenzívny stres spôsobuje v tele človeka nepriaznivé zmeny. Tie sa v konečnom dôsledku odzrkadlia na celkovom zdraví. Trpí telo, trpí aj psychika.

Zlá nálada, úzkostné stavy niekedy až prerastajúce do depresie vytvárajú bludný kruh. Postupne sa pridávajú aj rôzne fyzické ťažkosti a človek neraz nevie ako z toho von. Pri dlhodobom strese výrazne klesá imunita, čo môže mať za následok častejšie infekcie, prechladenia, virózy. V strese je telo v kŕči, nevie sa uvoľniť, jednotlivé svaly sú napäté a stuhnuté – nečuduj sa preto, že ťa bolí tu a tam. O problémoch s trávením nehovoriac. Akoby telo zo seba chcelo naraz všetko odplaviť.

záťaž

Ako byť v pohode?

Stresu sa nemožno úplne vyhnúť a je na každom človeku, ako sa s ním vysporiada. Ľudia sú rozdielni. Jedni nesú situáciu s ľahkosťou, iní si príliš veci pripúšťajú.

Niekedy aj zlú situáciu treba vziať ako výzvu, nie ako prehru. V danom momente sa s ňou dá potom ľahšie vysporiadať.

Medzi podnetom a reakciou je priestor. V tomto priestore je naša sila zvoliť si, ako zaregujeme. V našej reakcii je náš rast a naša sloboda.

V. E. Frankl

radosť

Platí však stará známa pravda – ako si ustelieš, tak budeš spať. Zlatou strednou cestou je udržiavať si v živote rovnováhu. Uvedomovať si a pripustiť, že je na teba v danej chvíli toho priveľa. Neignoruj príznaky, ktoré ti jasne naznačujú spomaľ, stop.

Nadmernú záťaž striedaj s odpočinkom – vždy keď sa dá. Relaxuj. Nezabúdaj na seba. Nájdi si čas aj na koníčky, priateľov, ľudí s ktorými sa cítiš dobre, pri ktorých si uvoľnený a v pohode.

Mnoho z vás si povie, ja som na tom zle, nikto to nechápe, nik nie je v mojej situácii. Je to pravda. No pravdou je aj to, že nik to nemá v živote ideálne. V živote nejde všetko podľa tvojich predstáv a situácia nie je denne ružová. A keď už človek urobil v danej chvíli maximum, jednoducho treba nechať veci plynúť. Denne pršať nebude a slniečko opäť raz zasvieti. No pravidelne vypnúť má svoj zmysel. Človek nie je stroj a na plné obrátky 24 hodín denne fungovať nemôžeš. Mysli preto na seba, svoje zdravie, svoju pohodu.

Aj keď si mamou 4 detí, večne pracujúcim otcom, opatrovateľkou blízkeho, podriadený cholerického šéfa, večný študent . Aj vtedy mysli aj na seba. Lebo úsmev a energiu môžeš rozdávať jedine vtedy, ak si sám v pohode.

Keď snaha nestačí

Niekedy napriek maximálnemu úsiliu neprichádza zlepšenie. Vtedy človek siaha po všetkom, čo ho udrží v optimálnom stave. Po čom teda siahnuť? Ako telu ešte pomôcť?

  • Medovka jednoduchá pomoc z prírody. Medovkový čaj uvoľnuje a upokojuje telo aj dušu. Dopraj si denne tento lahodný a voňavý čajík. Pomôže ti vypnúť a oddýchnuť.
  • Horčík v strese ho telo potrebuje viac. Horčík priaznivo vplýva na pamäť, zvyšuje výkon a celkovú silu. Navyše napomáha k dobrému spánku.
  • Zmes bylín určených na upokojenie v podobe tinktúry. Bylinný komplex bohatý na vitamíny, minerály a ďalšie cenné látky, ktoré pôsobia na organizmus upokojujúco.
relax

Želám veľa pohody a slnečných dní s minimom stresu ?

Obrázky: pixabay.com

Ďalšie zaujímavosti na: horčík // medovka // stres

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Odoberaj newsletter od Valacha

Tradície žijú v každom z nás. Valach ti ich pomôže prebudiť. Články plné zaujímavých tém, tradičných receptov, súťaže a novinky. To všetko v tvojej emailovej schránke.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!